Մարգարայում շատ շուտով աշխատանքները կավարտենք, հույս ունենք՝ թուրքական կողմը նույնպես կպահի պայմանավորվածությունը. Ռուբեն Ռուբինյան (Տեսանյութ)
26/06/2023 14:58
Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև վերջին պայմանավորվածությունը եղել էր այն, որ զբոսաշրջային սեզոնի սկզբում պետք է ցամաքային սահմանը բացվի 3-րդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր ասաց, որ հայկական կողմը աշխատանքներ է տանում Մարգարայում համապատասխան ենթակառուցվածքները կարգի բերելու համար։
«Շատ շուտով կավարտենք, հույս ունենք՝ թուրքական կողմը նույնպես կպահի պայմանավորվածությունն ու այս ամառվա ընթացքում պայմանավորվածությունները կիրագործվեն»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ռուբինյանը։
Նա նշեց, թե գործընթացը կանգնած վիճակում չէ, ըստ անհրաժեշտության, ինքը խոսում է Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի հետ։
Այս պահին Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն չկա։

Вскоре мы завершим работы в Маргаре, надеемся, что турецкая сторона также выполнит договорённости – Рубен Рубинян
26/06/2023 15:41
Последняя договоренность между Арменией и Турцией была о том, что в начале туристического сезона сухопутная граница должна быть открыта для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами.
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян сегодня заявил, что армянская сторона проводит работы для улучшения соответствующих инфраструктур КПП «Маргара».
«В скором времени мы завершим работы, надеемся, что турецкая сторона также выполнит достигнутые договоренности, и они будут реализованы в течение этого лета», - сказал Рубинян в беседе с журналистами в парламенте.
Он отметил, что процесс переговоров не стоит на месте, при необходимости он общается со специальным представителем Турции.