Որ համայնքապետարաններն են հրաժարվել տարածքներ տրամադրել «Հայաքվե»-ին
«Հայաքվե» նախաձեռնության  լիազոր ներկայացուցիչ Արամ Պետրոսյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտնեց, թե որ թաղապետարններն են հրաժարվել տարածք տրամադրել իրենց՝ ստորագրահավաքի համար և ինչ իրավական գործընթաց է սկսվել։
«Հունիսի 20-ին ՀՀ ԿԸՀ-ն գրանցել է մեր նախաձեռնությունը և նրա լիազոր անձին, որից անմիջապես հետո, նույն օրը, Երևանի բոլոր վարչական  շրջաններին իմ ստորագրությամբ դիմում է ներկայացվել, որպեզի տարածք տրամադրեն։ Դա «Հանրաքվեի» մասին օրենքով  է կարգավորվում։ Սակայն, մեզ համար զարմանալիորեն, որոշ վարչական շրջաններից մերժման պատասխաններ ստացանք, մեծ մասը դեռ չի էլ պատասխանել։ Որոշ վարչական շրջանների ղեկավարներ պատասխանել են, որ իրենք ազատ տարածքներ չունեն, իսկ որոշներն էլ պատասխանել են, որ Երևանի քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչությունից ստացել են գրավոր ցուցում, այն է, որ 2022 թվականի ավագանու ինչ-որ որոշման հիման վրա, իրենք չեն կարող տարածք տրամադրել։ Մեր նախաձեռնությանը մերժել են Ավան, Նոր Նորք, Կենտրոն, Նուբարաշեն, Աջափնյակ  վարչական շրջանները», - նշեց նա։
Պետրոսյանը նաև հավելեց, որ նմանատիպ նամակներ են ստացել  մի շարք համայնքներից ևս.«Սպիտակ և Դիլիջան համայնքներից ենք ստացել։ Մի մասը պատասխանել է, որ տարածքներ չունեն։ Ունենք դրական պատասխաններ Մասիս, Արարատ, Իջևան, Աշոցք, Ալավերդի, Արմավիր, Մեղրի չարենցավան համայնքներից։

Какие общины отказались предоставить помещения инициативе «Айакве»
Полномочный представитель законодательной инициативы «Айакве» Арам Петросян сообщил сегодня на пресс-конференции, какие муниципалитеты отказались предоставить территорию для сбора подписей и какой правовой процесс начат.
«20 июня Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении зарегистрировала нашу инициативу и в тот же день, я представил во все административные районы Еревана заявление для предоставления помещений. Однако к нашему удивлению, мы получили отказ от руководителей ряда административных районов, а большая часть еще не ответила. Руководители некоторых административных районов ответили, что у них нет свободных помещений, а некоторые ответили, что получили письменное указание из юридического управления мэрии Еревана о том, что на основании какого-то решения Совета старейшин Еревана от 2022 года, они не могут предоставить помещение. Мы получили отказ из административных районов Аван, Нор Норк, Кентрон, Нубарашен, Ачапняк», - сказал он.
Петросян также добавил, что аналогичные письма получены также из ряда общин. «Получили отказ из общины Спитак и Дилижан. Какая-то часть ответила, что у них нет помещений. Положительный ответ получен из Масиса, Арарата, Иджевана, Ашоцка, Алаверди, Мегри, общины Чаренцаван.