Կեցցե՛ Նիկոլ Փաշինյանը. ես հիվանդ մարդկանց չեմ մեկնաբանում. Մովսես Հակոբյան
Ես զինվորական մարդ եմ և ինձ համար «էվակուացնել», նմանատիպ բառերն անհասկանալի են, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Մովսես Հակոբյանը՝ անդրադառնալով այսօր 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը որոշում է կայացրել, որ ԼՂ ՊԲ 7-րդ պաշտպանական շրջանը պետք է էվակուացնել։
«Ես իրեն չեմ լսել, այդքան պարապ չեմ, որ իրեն լսեմ»,-հավելեց նա։
Անդրադառնալով  Փաշինյանի մեկ այլ հայտարարությանը, թե Մովսես Հակոբյանն իրավունք չուներ պատերազմի օրերին լինել հրամանատարական բունկերում՝ Մովսես Հակոբյանն ասաց. «Կեցցե՛ Նիկոլ Փաշինյանը։ Ես հիվանդ մարդկանց չեմ մեկնաբանում։ Ով իրեն  լսում է, թող իր կարծիքը ձևավորի։ Ինձ համար այդ կատեգորիայի մարդկանց կարծիքը զրո արժեք ունի»։
Նշենք, որ այսօր Քննիչ հանձնաժողովում Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր.
«Հոկտեմբերի 3-ին եկավ տեղեկատվություն, որ որոշում է կայացվել, որ ԼՂ ՊԲ 7-րդ պաշտպանական շրջանը պետք է էվակուացնել, այսինքն՝ զորքերն ամբողջությամբ դուրս բերել:  Ես միանգամից կապ հաստատեցի ԼՂ իմ գործընկերների հետ եւ ասացի՝ որքանո՞վ է ճիշտ, որ նման որոշում կա: Ինձ ասացին, որ, իսկապես, նման որոշում կա:
ԼՂ նախագահի հետ խոսեցի, հետո նաեւ ՊԲ հրամանատարի հետ: Քննարկումների արդյունքում ինձ ասվեց, որ շատ լուրջ վերլուծության արդյունքում կայացված որոշում է: Ասացի՝ ո՞վ է արել այդ վերլուծությունը եւ ո՞վ է կայացրել որոշումը, եւ ինձ ասվեց, որ Մովսես Գրանտիչն (Մովսես Հակոբյան) է այդ ռեկոմենդացիան տվել: Ես ասացի՝ մի րոպե, նախ, Մոսվես Հակոբյանն ի՞նչ գործ ունի այդտեղ, դա իր աշխատավայրը չէ»:

Я не комментирую слова больных людей – Мовсес Акопян
Я военный человек и для меня «эвакуировать» и аналогичные слова непонятны, заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am бывший начальник военной контрольной службы Минобороны Армении, экс-начальник Генштаба ВС Мовсес Акопян, касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна на заседании комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны о том, что бывший начальник ГШ ВС принял решение об эвакуации 7-го оборонительного района Армии обороны Арцаха.
«Я его не слушал, я не сижу без дела, чтобы слушать его», - сказал Акопян.
Касаясь другого заявления Пашиняна, что Мовсес Акопян не имел права находиться в командном пункте в дни войны, Акопян ответил: «Да здравствует Никол Пашинян. Я не комментирую слова больных людей. Тот, кто его слушает, пусть сформирует свое мнение. Для меня мнение людей такой категории имеет нулевую ценность».
Отметим, что сегодня на заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны премьер-министр Никол Пашинян заявил:
«3 октября была получена информация, что принято решение об эвакуации 7-го оборонительного района Армии обороны Нагорного Карабаха. Я сразу связался со своими коллегами в Нагорном Карабахе и поинтересовался, насколько соответствует действительности, что есть такое решение?
Поговорил с президентом Нагорного Карабаха, потом с командующим Армией обороны. По итогам обсуждения мне было сказано, что это решение принято в результате серьезного анализа. Я спросил: кто сделал этот анализ? Мне ответили, что Мовсес Грантович (Мовсес Акопян) дал такую рекомендацию. Я сказал: минуточку, а что делает там Мовсес Акопян? Его место работы не там».