«Ինձ ամեն ինչում մեղավոր եմ համարում». Նիկոլ Փաշինյանն անկեղծացավ՝ մի քանի անգամ մտածել է՝ իշխանությունը իրեն զիջեցին, որովհետև գիտեին՝ «ինչ է գալու գլխներին»
27/06/2023 15:36
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իրեն ամեն ինչում մեղավոր է համարում։
«Բայց ես մի պրոբլեմ ունեմ. երբ որ ես թուղթ ու գրիչը վերցնում եմ, սկսում եմ ձևակերպել իմ մեղադրական եզրակացությունը, մեկ էլ ինչ-որ մի տեղ մտնում եմ փակուղի», - 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե ինքն ակնկալում է, որ ընդդիմությունն իրեն կօգնի այս հարցում։
«Գալիս, ինձ ասում են՝ Կովսականը տվիր, հետո ասում են՝ պատերազմը չկանգնեցրիր, հետո բացում ենք ու տեսնում, որ Կովսական չէ, այլ Զանգելան, որը պիտի վերադարձվեր, այդ թվում՝ Կազանի փաթեթում, բայց որի վերադարձը, Սերժ Սարգսյանի վկայությամբ, բավարար չի եղել խնդիրը լուծելու համար։ Դրա համար ասում եմ՝ հարգելի գործընկերներ, ձեր պրոբլեմն այն է, որ մի նախադասության մեջ ինձ մեղադրում եք, որ Կովսականը հանձնել եմ, մյուս նախադասության մեջ մեղադրում եք, որ Զանգելանը չեմ հանձնել։ Ես ինձ մեղավոր եմ ճանաչում ու զգում, բայց ես մեղադրական տեքստը, որ սկսում եմ գրել, գալիս ու «տուպիկի» առաջ եմ կանգնում»,- ասաց վարչապետը։
Նա ասաց, թե ընդդիմությունը մեկ ամիս շարունակ իրեն մեղադրել է, որ Շուշին հանձնել է, մի ամիս հետո պարզվել է՝ չէ, ուրիշ բանի մեջ է մեղավոր, որ Շուշին չի համաձայնել փաստացի հանձնել։
«Սա քաղաքական ձև չէ, ես լուրջ եմ ասում։ 2018-ից ես հլը չեմ մտել վարչապետի կաբինետ, ճանապարհին եմ, արդեն բոլորն ասում են՝ հողերը տալիս է, հողերը տալիս է, ո՞վ, ի՞նչ հող, ես ընդհանրապես տեղյակ չեմ, հլը մատով չեմ կպել բանակցային գործընթացին։ Հետո էլ ասում են՝ հողերը չտվեց, ասում են՝ սա ոչմիթիզական էր, ինչ էր, էս էր, էն էր»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հայտարարեց, թե երկու անգամ մտքով անցել է՝ իշխանությունն իրեն զիջեցին, որովհետև գիտեին՝ «ինչ է գալու գլխներին»։

Никол Пашинян считает себя виновным во всём, но …
«Чувствую себя виновным во всём, но есть одна проблема. Когда я беру ручку и бумагу, начинаю формулировать свои обвинительные заключения, формулирую и в какой-то момент оказываюсь в тупике», - заявил Пашинян на заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны.
Он отметил, что в этом вопросе ожидает также поддержки со стороны оппозиции.
«Приходят и говорят мне в парламенте: ты сдал Ковсакан, не остановил войну. Потом открываем и смотрим, что не Ковсакан, а Зангелан должен был быть возвращен, в том числе в Казанском пакете, но возвращение которого, по свидетельству Сержа Саргсяна, было недостаточным для решения проблемы. Поэтому я говорю, уважаемые коллеги, ваша проблема заключается в том, что вы сначала обвиняете меня в сдаче Ковсакана, потом обвиняете в том, что с не сдал Зангелан. Я признаю себя виновным, но, как только начинаю писать текст собственного обвинительного заключения, встаю перед тупиком», - сказал премьер.
Он сказал, что оппозиция в течение месяца подряд обвиняла его в том, что сдал Шуши, а через месяц выяснилось, что нет, виновен в другом, в том, что не был согласе фактически сдать Шуши.
«С 2018 года, еще не вступил в кабинет премьера, на пути, уже все говорят: сдаешь земли. Кто, какие земли, я вообще не в курсе, даже не притронулся к переговорному процессу. А потом говорят, не отдал земли, не пошел на уступки», - отметил Пашинян.
Он заявил, что ему пару раза приходило в голову, что власть уступили ему, потому что знали, «что их ждет».