Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ինձ ասաց՝ հողերը տուր, հետո հերքեցին, ես սուտ դուրս եկա. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
27/06/2023 16:20
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար անհասկանալի է՝ եթե ՀՀ նախկին բոլոր նախագահները, որ հայտարարում են՝ լավ լուծումներ կային Ղարաբաղի հարցի հետ կապված, ինչո՞ւ չեն լուծել։
«Լուծեիք, ընկերնե՛ր, հիմա ի՞նչ եք եկել, բոլորին բացատրում, թե 1993-ին, 1994-ին, 2002-ին, 2007-ին, 2013-ին ու 2018-ին ինչ պետք է լիներ։ Հիմա ես կարո՞ղ եմ իրենց՝ բոլորին դավաճանության ու դասալքության մեջ մեղադրել, որ այդքան լավ տարբերակներ են ունեցել ու չեն լուծել»,- 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե երբ խոսում են իր լեգիտիմության մասին, ուրեմն պետք է իրեն ասեին՝ «հոպ, մի րոպե, լեգիտիմություն ունես՝ գնա տուր, Ղարաբաղն էլ տուր, տարածքներն էլ տուր, էս տուր, էն տուր, էն մեկը տուր, էս մեկը պահի։ Գրեիք, զանգեիք, նամակ գրեիք»։
Փաշինյանը հայտարարեց, թե երբ վարչապետ դառնալուց հետո հանդիպել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ասել է իրեն՝ հողերը տուր։
«Հետագայում հարց եղավ, թե ինչ է ինքն ինձ ասել, ասացի՝ ասել է հողերը տուր, իրենք հերքեցին, դա էլ այդտեղ փակեցին, հիմա հնարավորություն կունենայի ասելու՝ գոնե Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է՝ տուր, բայց դա էլ հերքեցին, ես սուտ դուրս եկա»,- նշեց Փաշինյանը։

Левон Тер-Петросян сказал мне, отдай земли, потом опровергли, а я оказался неправ – Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян не может понять, почему все бывшие президенты Армении, заявлявшие о том, что по вопросу Карабаха есть хорошие решения, не решили этот вопрос.
«Решили бы, товарищи! Почему сейчас пришли, объясняете всем, что должно было быть в 1993, 1994, 2002, 2007, 2013 и 2018 годах? Могу я сейчас обвинить их всех в предательстве и дезертирстве, что у них было так много хороших вариантов и они не решили?» - заявил сегодня Никол Пашинян на заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны.
Он сказал, что когда говорят о его легитимности, это значит, ему должны были сказать: «стоп, минуточку, у тебя есть легитимность, иди, отдай и Карабах, и территории, это отдай, то отдай, а это оставь». «Написали бы, позвонили бы, отправили бы письмо», - сказал он.
Пашинян заявил, что когда после вступления в должность премьер-министра он встретился с первым президентом Левоном Тер-Петросяном, тот сказал ему, отдай земли.
«В дальнейшем мне задали вопрос, что он мне сказал. Я ответил, что сказал: отдай земли, но они опровергли. Сейчас у меня была бы возможность сказать, что хоть Левон Тер-Петросян сказал, отдай, но они опровергли это, а я оказался неправ», - отметил Пашинян.