Ադրբեջանը, խաղաղության մասին խոսելով, մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը․ Գեղամ Ստեփանյան
«Արցախի ժողովրդի դեմ ուղղված Ադրբեջանի հանցավոր և ահաբեկչական քաղաքականությունը շուրջ 200 օր շարունակվող շրջափակման վերջին օրերին ինտենսիվ կերպով զուգորդվում է Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անհերքելի փաստերով ու դրսևորումներով՝ թիրախավորելով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող անձանց և տեխնիկան, ինչպես նաև բացառապես քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության գործառույթ իրականացնող Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները։
Սեփական հանցավոր քաղաքականությունն առաջ մղելու համար տեղեկատվական հող նախապատրաստելու նպատակով ադրբեջանական կողմը պարբերաբար տարածում է կեղծ տեղեկատվություն Արցախի ՊԲ կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին։ Ասվածը անտարակուսելիորեն ապացուցվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի՝ երկու օր առաջ արած հետևյալ հայտարարությամբ․ «Եթե նրանք ինչ-ինչ սադրանքների ու հակաիրավական գործողությունների դիմեն, ապա այդ անօրինական զինված կազմավորումների հարցը կարող է լուծել ադրբեջանական բանակի ընդամենը մեկ կորպուս, այն էլ՝ ոչ ամբողջական կազմով»։
Այսինքն՝ հրադադարի խախտման մեջ պարբերաբար մեղադրելով հայկական կողմին՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը փորձում է արդարացնել սեփական նախաձեռնությամբ հրադադարի ռեժիմի խախտումները, մոլորեցնել միջազգային դերակատարներին և պնդել Արցախի զինված ուժերի ապառազմականացման անօրինական և չհիմնավորված պահանջը։
Արցախի Հանրապետության Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների ուղղությամբ 2023 թ․ հունիսի 28-ի ադրբեջանական զինված ուժերի հերթական սադրանքի հետևանքով զոհվել են Արմո Աբգարյանը (1969 թ/ծ, ԱՀ Մարտունու շրջան, գյուղ Գիշի), Գագիկ Բալայանը (1987 թ/ծ, ԱՀ Մարտունու շրջան, գյուղ Գիշի), Սամվել Թորոսյանը (2003 թ/ծ, ԱՀ ք․ Ստեփանակերտ), Երվանդ Թադևոսյանը (2003 թ/ծ, ԱՀ Քաշաթաղի շրջան), վիրավորում ստացած զինծառայողներ չկան։ Վերոնշյալ բոլոր անձինք զոհվել են ՊԲ ստորաբաժանումների մշտական տեղակայման վայրերում՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հեռահար հրետանային միջոցների և ԱԹՍ-ի կիրառման հետևանքով։
Ադրբեջանական այսօրվա ռազմական հարձակման հետևանքով զոհված չորս անձինք ոչ միայն իրենց հայրենիքն ու խաղաղ բնակչությանն Ադրբեջանի շարունակական ռազմական ագրեսիայից պաշտպանող անձինք են, այլև մարդիկ, որոնք ունեին ընտանիքներ և առօրյա կյանք։ Նրանցից երկուսը՝ 54-ամյա Արմո Աբգարյանը և 36-ամյա Գագիկ Բալայանը, կամավորներ էին Արցախի Գիշի համայնքից, որոնց հիմնական գործունեությունը գյուղատնտեսությունն էր։ Արմոն ուներ չորս երեխա, որից երկուսը անչափահաս, իսկ Գագիկը՝ չորս անչափահաս երեխա։ Ադրբեջանական հանցավոր ռեժիմը պատասխանատու է 2020 թվականի պատերազմի աղետալի հետևանքների դեմ դեռևս պայքարող արցախցիների այս բոլոր անմարդկային տառապանքների և զրկանքների համար։
Հատկանշական է, որ նույնիսկ Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության ներկայությունը և միջազգային տարբեր դերակատարների կողմից Արցախում առկա իրավիճակի նկատմամբ ուշադրությունը չեն զսպում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը, որը շարունակում է գործել լիակատար անպատժելիության զգացումով։
Ադրբեջանը, խաղաղության մասին խոսելով, մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը՝ միևնույն ժամանակ ուժի և ուժի սպառնալիքի բացահայտ կիրառման ներքո առաջարկելով կամ բռնի հպատակեցում, կամ վտարում սեփական հայրենիքից:
Քանի դեռ միջազգային բոլոր դերակատաների կողմից Ադրբեջանը չի պատժվում իր հանցավոր գործողությունների և Արցախի ժողովրդի կյանքի և այլ հիմնարար իրավունքների դեմ ուղղված հանցագործությունների համար, խաղաղ գործընթացը օգտագործելու է որպես քողարկում՝ Արցախի էթնիկ զտումների և ցեղասպանության քաղաքականության համար»։

Говоря о мире, Азербайджан намеренно вводит в заблуждение международное сообщество – омбудсмен Арцаха
28/06/2023 20:19
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян выступил с заявлением в связи с очередной азербайджанской провокацией и проводимой военно-политическим руководством Азербайджана политикой этнической чистки и геноцида в Арцахе.
«В последние дни почти 200-дневной блокады Арцаха преступная и террористическая политика Азербайджана против народа Арцаха всё чаще сочетается с неопровержимыми фактами и проявлениями применения силы и угрозы применения силы со стороны Азербайджана, направленные против лиц, осуществляющих сельскохозяйственные работы, их техники, а также подразделений Армии обороны Арцаха, выполняющих исключительно функцию защиты гражданского населения.
С целью подготовки информационной почвы для продвижения собственной преступной политики азербайджанская сторона регулярно распространяет ложную информацию о нарушениях режима прекращения огня Армией обороны Арцаха. Это было недвусмысленно подтверждено заявлением министра обороны Азербайджана Закира Гасанова, сделанным два дня назад: «Если они прибегнут к каким–то провокациям и незаконным действиям, то даже один корпус азербайджанской армии сможет решить проблему этих незаконных вооружённых формирований – и то развернутый не в полном составе.»
То есть, регулярно обвиняя армянскую сторону в нарушении режима прекращения огня, военно-политическое руководство Азербайджана пытается оправдать собственные нарушения режима прекращения огня, вводя международных акторов в заблуждение и настаивая на незаконном и необоснованном требовании о демилитаризации вооружённых сил Арцаха.
28 июня 2023 года в результате очередной провокации вооружённых сил Азербайджана в направлении Мартунинского и Мартакертского районов Республики Арцах Армен Абгарян (1969 г.р., село Гиши Мартунинского района), Гагик Балаян (1987 г.р., село Гиши Мартунинского района), Самвел Торосян (2003 г.р., Степанакерт, Республика Арцах), Ерванд Тадевосян (2003 г.р., Кашатагский район, Республика Арцах) были убиты. Сообщений о раненых военнослужащих не поступало. Все вышеупомянутые лица были убиты в местах постоянной дислокации подразделений Армии обороны Арцаха в результате применения дальнобойной артиллерии и беспилотников вооружёнными силами Азербайджана.
Четыре человека, убитые в результате сегодняшнего азербайджанского военного нападения, являются не только военнослужащими, защищающими свою Родину и мирное население от продолжающейся военной агрессии Азербайджана, но и людьми, у которых были семьи и обычная жизнь. Двое из них, 54-летний Армор Абгарян и 36-летний Гагик Балаян, были волонтёрами из общины Гиши в Арцахе, основным видом деятельности которых было сельское хозяйство. У Армора было двое (из четырех в общей сложности) несовершеннолетних детей, в то время как у Гагика было четверо несовершеннолетних детей. Преступный режим Азербайджана несёт ответственность за все эти бесчеловечные страдания и лишения народа Арцаха, который всё ещё борется с разрушительными последствиями войны 2020 года.
Примечательно, что даже присутствие российской миротворческой миссии в Арцахе и внимание различных международных акторов к ситуации в Арцахе не сдерживают агрессивное поведение Азербайджана, который продолжает действовать с чувством полной безнаказанности.
Говоря о мире, Азербайджан намеренно вводит в заблуждение международное сообщество, в то же время предлагая народу Арцаха либо насильственное подчинение, либо изгнание со своей Родины с явным применением силы и угрозой применения силы.
До тех пор, пока ВСЕ международные акторы не накажут Азербайджан за его преступные действия и преступления против права на жизнь и других основных прав народа Арцаха, он будет использовать мирный процесс в качестве прикрытия для своей политики этнической чистки и геноцида в Арцахе», - говорится в заявлении Гегама Степаняна.