Արցախից 14 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան. օրվա ընթացքում Արցախ կվերադառնա 18 բուժառու
Այսօր Արցախի Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 18 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 25 երեխա, 2-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 83 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 14 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 28 июня, 14 пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республика Арцах перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, сообщает Минздрав Арцаха.
Предусматривается, что в течение дня на машинах МККК в Арцах вернутся 18 пациентов вместе с сопровождающими, направленные в рамках государственного заказа на лечение в Армению.
25 детей проходят стационарное лечение в медобъединении «Аревик», двое находятся в отделении неонатологии и реанимации.
83 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 7 пациентов находятся в реанимационном отделении, шесть из них в крайне тяжелом состоянии.