Եվրոպոլի գործադիր տնօրենն ու Վահե Ղազարյանն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրոպոլ) գործադիր տնօրեն Քեթրին դը Բոլի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանի և Նիդերլանդների Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը: Նա անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Քեթրին դը Բոլը և պարոն Վահե Ղազարյանը ծաղկեպսակներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հյուրերը շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո Քեթրին դը Բոլը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

Исполнительный директор Европола и Ваге Казарян посетили мемориальный комплекс «Цицернакаберд»
Делегация во главе с исполнительным директором Европола Катрин де Болль в сопровождении главы МВД Армении Ваге Казаряна и Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Нидерландах Тиграна Балаяна посетила мемориал Геноцида армян.
Гостей приветствовала и представила историю создания мемориального комплекса заместитель директора по музейным работам Музея-института Геноцида армян Лусине Абраамян. Она также рассказала историю трех хачкаров, воздвигнутых на территории мемориального комплекса Цицернакаберд в память об армянах, погибших в резне, организованной азербайджанским правительством в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в прошлом веке, и истории пяти борцов за свободу во время Арцахской войны, похороненных около Стены памяти, подчеркнув тем самым связь между случившимися событиями и Геноцидом армян.
Катрин де Болль и Ваге Казарян возложили венок к мемориалу жертв Геноцида армян, затем гости возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв Геноцида армян.
Гости также посетили музей Геноцида армян, где в сопровождении заместителя директора Музея-института Геноцида армян по музейным работам Лусине Абраамян ознакомились с постоянной и временной выставками, после чего член делегации Берт- Катрин де Болль сделала запись в Книге почетных гостей.