«Աշխարհի հայերը» գրքաշարի վերջին հատորը նվիրված է աշխարհի հայ բարերարներին
Հայերը, պատմական տարբեր իրադարձությունների հետևանքով սփռվելով աշխարհով մեկ՝ մշտապես ուժ են գտել վերածնվելու, արարելու և իրենց ավանդը ներդնելու գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Ապրելով օտար երկրներում և ստեղծելով համամարդկային արժեքներ՝ նրանք երբեք չեն մոռացել իրենց արմատների և ինքնության մասին։ Որքան էլ տարօրինակ թվա՝ այսօր նրանցից շատերին ճանաչում են միայն նեղ մասնագիտական շրջանակներում, նույնիսկ` Հայաստանում։ Այս բացը լրացնելու համար 2011 թ.-ից Վիվա-ՄՏՍ-ը «Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիայի» հետ գործընկերությամբ ներկայացնում է «Աշխարհի հայերը» գրքաշարը։
Վերջերս ընթերցողի սեղանին է դրվել գրքաշարի 13-րդ հատորը՝ նվիրված աշխարհի հայ բարերարներին։ Մարդկանց՝ որոնք տարիներ շարունակ օրինակելի կերպար են եղել բոլորի համար։ Գրքում տեղ են գտել բարերարներ Գալուստ Գյուլբենկյանի, Ալեքսանդր Մանթաշյանցի, Միքայել Արամյանցի, Փոլ Չաթերի, Հովհաննես Լազարյանի, Պողոս Նուբարի, Ալեք Մանուկյանի, Քըրք Քրքորյանի, Շառլ Ազնավուրի և Ջերարդ Գաֆեսճյանի անունները,  նրանց անցած ուղին ու ներդրումը։ Այսօր էլ տարբեր երկրներում կարելի է տեսնել այս բարերարների թողած ժառանգությունը․ մշակութային հաստատություններ, եկեղեցիներ, հայկական դպրոցներ և հայապահպան այլ կենտրոններ։ Նրանց անունները հայտնի են ոչ միայն հայերի, այլև օտարերկրացիների շրջանում։ Հատուկ կարևորություն է տրվել նաև նորանկախ Հայաստանի կայացման գործում իրենց մեծ ներդրումն ունեցած բարերարներին, որոնց շնորհիվ ստեղծվել և այսօր էլ գործում են բազմաթիվ հաստատություններ։
2011 թ.-ից հրատարակվող՝ «Աշխարհի հայերը» գրքաշարի առաջին չորս հատորները նվիրված են  աշխարհի մայրցամաքներում կառուցված հայկական մոտ 800 հուշարձաններին։ Այնուհետև շարքը շարունակվում է աշխարհի հայերին նվիրված հրատարակություններով (աշխարհի հայ երաժիշտներին, նկարիչներին, կինոգործիչներին, ազդեցիկ կանանց)։ Նրանց թվում են ինչպես բոլորիս կողմից ճանաչված ու սիրված դեմքեր, այնպես էլ՝ շատերի համար անծանոթ մարդիկ։ Գրքաշարը նախատեսված չէ վաճառքի համար, սակայն էլեկտրոնային տարբերակով հասանելի է Վիվա-ՄՏՍ-ի կայքում։

Throughout time, Armenians had overcome many challenges, have always found the strength to revive, create and make their contribution in almost all fields. They never forgot their roots and identity while living in foreign countries and cherishing universal values. Paradoxical as it may be, today many of them are known only in narrow circles of professionals, even in Armenia. In order to fill this gap, starting 2011 Viva-MTS has presented the book series “Armenians of the World” in partnership with the Panarmenian Geographic Association.
Recently, the 13th volume of the book series, dedicated to Armenian philanthropists of the world, was presented to readers’ attention. Those presented in the volume are people who personify true humans whose characters guide us as role models in today’s life. This volume tells about Calouste Gulbenkian, Alexander Mantashyants, Mikael Aramyants, Paul Chater, Hovhannes Lazaryan, Poghos Nubar, Alex Manoogian, Kirk Kerkorian, Charles Aznavour, and Gerard Cafesjian. Their fame spreads well beyond Armenia. Cultural centers, churches, Armenian schools and other institutions built by Armenian philanthropists can be seen all over the world today. In addition, it was very important to include names of philanthropists, who had great contribution to the independence of the Republic of Armenia.
The first four volumes of the book series " Armenians of the World”, published since 2011, are dedicated to about 800 Armenian monuments unveiled all over of the world. Then the series continues with publications dedicated to Armenians of the world (Armenian musicians, artists, filmmakers, influential women of the world). Among them, are both well-known personalities, as well as people known to only few. The book series is not for sale, but is available on the Company’s website.