«Հրապարակ». Արայիկ Հարությունյանը դժվարին ընտրության առջև է կանգնած. ի՞նչ է պահանջում Հայաստանը նրանից
28/06/2023 10:08
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր կայցելի ԱՀ խորհրդարան, հերթական նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ներառված է նաև Արցախի նախագահի 2022 թ․ գործունեության միջոցառումների ծրագրի ընթացքի, արդյունքների և 2023 թ. միջոցառումների ծրագրի վերաբերյալ հաղորդումը, որը ներկայացնում է նախագահը։ ԱՀ մեր աղբյուրներից տեղեկացանք, որ ընդդիմությունը մարտական է տրամադրված՝ ԱՀ նախագահից պարզաբանումներ են պահանջելու Արցախում ստեղծված ճգնաժամի և դրանց լուծման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ արդեն մոտ երկու շաբաթ է՝ ադրբեջանցիներն արգելում են հումանիտար բեռների փոխադրումն Արցախ։ Իսկ Արցախի իշխանությունները, մասնավորապես՝ նախագահը, կոչ կամ ուղերձ չեն հղել արցախցիներին՝ պարզաբանելու, թե ինչ է սպասվում իրենց։ Որոշ գնահատականներով՝ Հարությունյանը դժվարին ընտրության առջև է կանգնած.Հայաստանը նրանից պահանջում է կա՛մ ուղիղ երկխոսություն սկսել Բաքու-Ստեփանակերտ ֆորմատով, կա՛մ հաշտվել այն բանի հետ, որ Արցախի ժողովրդին պետք է տարհանեն իր բնօրրանից»։

«Грапарак»: Араик Арутюнян стоит перед сложнейшим выбором
Газета «Грапарак» пишет, что президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня посетит Национальное собрание, в повестке очередного заседания в числе других вопросов включен также послание о ходе и результатах программы деятельности президента Арцаха в 2022 году и программе мероприятий на 2023 год, с которым выступит президент.
«Как сообщают наши источники в Арцахе, оппозиция настроена по-боевому: потребуют у президента Арцаха разъяснений о создавшемся в Арцахе кризисе и возможностях его решения.
Напомним, уже около двух недель азербайджанцы заблокировали перевозку гуманитарных грузов в Арцах. А власти Арцаха, в частности президент, за это время не направили арцахцам призыва или послания, чтобы объяснить, что их ждет. По некоторым оценкам, Арутюнян стоит перед сложнейшим выбором: Армения требует от него либо начать прямой диалог в формате Баку-Степанакерт, либо смириться с тем, что народ Арцаха должен быть эвакуирован со своей Родины», - пишет газета.