Մեկնարկել է «ՀայաՔվե»  նախաձեռնող խմբի ստորագրահավաքը։
Նախաձեռնող անդամ Ավետիք Չալաբյանը հայտարարեց, որ այս ընթացքում բախվել են խուլ դիմադրության.«Քաղաքապետարանում իշխանությունը հյուրացրած որոշակի խմբի կողմից է եղել դա։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ այդ խումբն այսօր ուզուրպացրել է իշխանությունը, քանի որ, ըստ մեր օրենսդրության, եթե քաղաքապետարանում չկա նշանակված քաղաքապետ, երկու ամսվա ընթացքում պետք է ավագանու նոր ընտրություն տեղի ունենա։ Այդ երկու ամիսը արդեն վաղուց անցել է, և այնտեղ նստած են մարդիկ, ովքեր քաղաքը կառավարելու լիազորություն չունեն։ Եվ նրանք մտածեցին, որ կարող են իրենց Սահմանադրությունից և օրենքից վեր դասել։ Մենք, բնականաբար, որևէ կերպ չէինք պատրաստվում դա հանդուրժել, գնացինք կտրուկ գործողությունների, երկուշաբթի հաղորդում տվեցինք հանցագործության մասին։ Ի դեպ, դա վերաբերում էր ոչ միայն Երևանի քաղաքապետարանին, այլև մի շարք համայնքապետերի, որոնք, կարծում էին, որ  իրենց հայեցողությամբ է տարածքներ տրամադրելը, երբ որ դա իրեց սահմանադրական պարտականությունն է»։
Նա ավելացրեց, որ համայնքապետերը հասկացան, որ նույնիսկ Գլխավոր դատախազը չի կարողանալու իրենց փրկել, քանի որ օրենքով սևով սպիտակի վրա գրված է․«Կարծում եմ՝ քաղաքապետարանում գտնվող խումբը հասկացավ, որ ավելի լավ է այս իրավիճակում չսրել հարաբերությունները և պարզապես ենթարկվել օրենքի պահանջին։ Ցավով պետք է նշեմ, որ այս ամենը 3 օր տևեց։ 60 օր է ամբողջ գործընթացը, մենք ունենք ժամանակային սահմանափակումներ և 3 օր մեզանից գնաց»։

Главы общин поняли, что даже генпрокурор не сможет их спасти – Аветик Чалабян
Член инициативной группы Аветик Чалабян заявил сегодня в беседе с журналистами, что за это время они сталкивались с глухим сопротивлением. «Это сопротивление было со стороны присвоившей власть в мэрии определенной группы. Хочу напомнить, что эта власть сегодня узурпировала власть, поскольку согласно нашему законодательству, если в мэрии нет назначенного мэра, то в течение двух месяцев должны состоятся новые выборы Совета старейшин. Эти два месяца давно прошли, и здесь сидят люди, у которых нет полномочий управлять городом. И они думали, что могут ставить себя выше Конституции и закона. Мы, естественно, не собирались терпеть это каким-либо образом, пошли на резкие действия, в понедельник представили сообщение о преступлении. Кстати, это касается не только мэрии Еревана, но и ряда руководителей общин, которые считали, что могут предоставлять помещения по своему усмотрению, в то время как это их конституционная обязанность», - сказал Аветик Чалабян.
Он добавил, что руководители общин поняли, что генеральный прокурор не сможет их спасти, поскольку это черным по белому написано в законе. «Думаю, что находящаяся в мэрии группа поняла, что в этой ситуации лучше не обострять отношения и просто подчиниться требованию закона. С сожалением должен отметить, что все это длилось три дня. Для сбора подписей назначен срок в 60 дней, то есть у нас есть ограничения во времени, и мы уже потеряли 3 дня», - отметил Чалабян.