«Ժողովուրդ». Նոր «ապտակ» է սպասվում Բարձրագույն դատական խորհրդին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ուշագրավ որոշում է կայացրել ՀՀ-ում լիազորությունները դադարեցված 7 դատավորների մասով։
Մասնավորապես, լիազորությունները դադարեցրած 7 դատավորները՝ Ալեքսեյ Սոքոյանը, Զարուհի Նախշքարյանը, Աննա Փիլոսյանը, Սուրեն Անտոնյանը և այլք, դիմել են ՄԻԵԴ, որը դատավորների գանգատը ընդունել է վարույթ. ուշագրավն այն է, որ բոլոր դատավորների գործերը միացվել ու քննվելու են մեկ վարույթում։ ՄԻԵԴ-ի այս որոշումը աննախադեպ է այն առումով, որ, ըստ էության, Եվրոպական դատարանը հասկացել է, որ կա խախտում, և առաջնահերթության սկզբունքով է քննելու լիազորությունները դադարեցրած դատավորների գործը։ Սա ենթադրել է տալիս՝ նոր «ապտակ» է սպասվում Բարձրագույն դատական խորհրդին։
Ի դեպ, մեզ հասած լուրերի համաձայն՝ ՄԻԵԴ-ը դատավորների դիմումը վարույթ ընդունելու և առաջնահերթությամբ 7 դատավորների հարցը մեկ վարույթում քննելու մասին անգամ տեղեկացրել է ԲԴԽ-ին։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ տեղեկությունը պարզելու համար, սակայն ի պատասխան՝ ԲԴԽ-ից հայտնեցին. «Մենք որևէ բան ՄԻԵԴ-ից չենք ստացել և որևէ գործառույթ չունենք նման հարցերը իրենց հետ քննարկելու»։
Զարմանալի է, բայց ԲԴԽ-ն ակնհայտ ստում է, քանի որ «Ժողովուրդ» օրաթերթի ձեռքում կա փաստաթուղթ, թե ինչպես է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը ՄԻԵԴ որոշման մասին գրություն ուղարկել ե՛ւ ԲԴԽ նախագահ Անդրեասյանին, ե՛ւ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանին՝ ըստ էության պահանջելով բացատրություններ»։

«Жоховурд»: Высший судебный совет ждет новая «пощечина»
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял примечательное решение по части 7 судей, полномочия которых были прекращены в Армении.
«В частности, 7 судей, чьи полномочия были прекращены – Алексей Сокоян, Заруи Нахшкарян, Анна Пилосян, Сурен Антонян и другие, обратились в ЕСПЧ, который принял жалобу последних. Примечательно, что дела всех судей будут объединены и рассмотрены в одном производстве. Это решение ЕСПЧ является беспрецедентным в том смысле, что, по сути, Европейский суд понял, что имеет место нарушение и рассмотрит дело судей, полномочия которых прекращены, по принципу приоритета. Предполагается, что что Высший судебный совет Армении ждет новая «пощечина».
Кстати, по нашим сведениям, ЕСПЧ уведомил ВСС о принятии к производству и приоритетности рассмотрения жалобы 7 судей. Мы обратились в ВСС для уточнения этой информации, но в ответ ВСС сообщил: «Мы ничего не получали от ЕСПЧ и у нас нет какой-либо функции обсуждать с ними такие вопросы».
Удивительно, но ВСС очевидным образом лжет, поскольку у нас есть документ, как представитель Армения в Европейском суде по правам человека Егише Киракосян направил письмо о решении ЕСПЧ и председателю ВСС Андреасяну, и министру юстиции Григору Минасяну, по сути, потребовав объяснений», - пишет газета.