Հայաստանի ու Ադրբեջանի վաշինգտոնյան բանակցություններում արձանագրվել է կարևոր առաջընթաց. Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կողմերի հետ հանդիպումից հետո բանակցություններն ամփոփող ելույթում բարձր է գնահատել Վաշինգտոնում Երևանի ու Բաքվի միջև բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը, գրում է Ամերիկայի ձայնը։
«Ես և մեր թիմը, ինչպես նաև Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեք Սալիվանը բարձր ենք գնահատում Ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորությունը ու նաև համաձայնագրի այս ընդհանուր նպատակին հասնելու ճանապարհին հետագա առաջընթացը, ներառյալ որոշ լրացուցիչ հոդվածների շուրջ համաձայնությունը, այլ չկարգավորված հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշումների փոխըմբռնման խորացումը, ինչպես նաև գիտակցումը, որ առջևում դեռևս սպասվում է ծանր աշխատանք, որը պետք է կատարվի՝ վերջնական համաձայնագրին հասնելու համար»,- հայտարարել է Բլինքենը:
Պետքարտուղարը կարևորել է մոտակա ժամանակներում ԵՄ-ի հովանու ներքո սպասվող հանդիպումը Ադրբեջանի ու Հայաստանի առաջնորդների միջև: Անհամբեր սպասում ենք առաջիկա շաբաթներում այս գործընթացի շարունակությանը, ասել է պետքարտուղարը:
«Կարծում եմ, որ բոլորի մոտ առկա է հստակ ըմբռնում, որ որքան մոտենում ենք համաձայնության հասնելուն, այդքան որոշ դեպքերում գործընթացն ավելի է դժվարանում, քանի որ, ըստ սահմանման, ամենադժվար հարցերը թողնված են վերջում»:

В вашингтонских переговорах между Арменией и Азербайджаном достигнут важный прогресс – Блинкен
Госсекретарь США Энтони Блинкен высоко оценил зафиксированный в ходе переговоров между Ереваном и Баку прогресс, передает «Голос Америки».
«Я и моя команда, а также советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан высоко оцениваем возможность встречи и дальнейший прогресс на пути к этой общей цели, заключающейся в выработке соглашения, включая договоренность по некоторым дополнительным статьям, углубление понимания позиций по остающимся вопросам, а также осознание того, что проделать еще нужно трудную работу для достижения окончательного соглашения», - заявил Блинкен.
Госсекретарь подчеркнул важность предстоящей под эгидой ЕС встречи между лидерами Армении и Азербайджана.
«С нетерпением ждем продолжения этого процесса в ближайшие недели.
Полагаю, у всех есть ясное понимание того, что, чем ближе мы подходим к достижению соглашения, тем сложнее в некоторых случаях становится процесс. Потому что по определению самые сложные вопросы оставляют напоследок», - отметил Госсекретарь США.