Ես իմ 27 տարին ապրել եմ թուրքի դեմ կռիվ տալով, չեմ պատրաստվում անցնել Ադրբեջանի դրած անցակետով. Արթուր Խաչենց (Տեսանյութ)
01/07/2023 15:36
Ես որքան էլ, որ ինձ ուժեղ մարդ եմ համարում, չեմ կարող գնալ Եռաբլուր, տղաների շիրիմների առջև կանգնել, ասել՝ կներեք տղերք, որ բոլորիս փոխարեն մեկը որոշեց կապիտուլյացիա ստորագրել, կներեք, որ ապրողների մեծ մասը համակերպվել են այդ պարտադրված պարտությանը։ Նժդեհն ասում է՝ զարհուրելին պարտությունը չէ, այլ պարտվողականությունը, որով բռնված ժողովուրդը լրացնում, կատարյալ է դարձնում իր թշնամու հաղթանակը։ Եթե անգամ ընդունենք, որ պարտվել ենք, ընդունելի չէ պարտվողականության քարոզը, որ արդեն երեք տարի տարվում է, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է պոետ, երգիչ, երգահան, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Արթուր Խաչենցը։
Խաչենցն ընդգծում է՝ պարտությունից հետո էլ կարելի է մեջքն ուղղել, ջանալ, վերականգնվել, բայց իշխանությունը ճիշտ հակառակն է անում, և դա արվում է պարտվողականությունն իբրև միակ ճշմարտություն մարդկանց պարտադրելու համար։
«Ես փորձում եմ ինչ-որ բան փոխել՝ այո՛, նաև իմ երգերով, ես Արցախի շրջափակման ժամանակ չեմ գրել՝ «Եկ քինինք Արցախ»-ը. շրջագայություններին, երբ մոտենում էին ինձ, հարցնում՝ ինչ կարող ենք անել Արցախի համար, ասում էի՝ եկեք գնանք Արցախ։ Սփյուռքից հատկապես ամռան ամիսներին շատ հայեր են գալիս հայրենիք, հատկապես պատերազմից հետո մեր հայրենակիցների առաջին ուղղությունը պիտի լիներ Արցախը։ Կես տարի է՝ Արցախը շրջափակված է, բավարարա՞ր են արդյոք Սփյուռքի ջանքերը՝ ակնհայտորեն ոչ։ Եթե մեր հայրենակիցները, թեկուզ  ոչ հայկական անձնագրերով, իրենց բնակության երկրի անձնագրով գային, ուղևորվեին դեպի Գորիս, Բերձոր և բողոքի ակցիաներ կազմակերպեին, գուցե, ինչ-որ բան փոխվեր, եթե անգամ բեկում չլիներ, գոնե Արցախում շրջափակված մարդիկ կտեսնեին, որ մենակ չեն։
Ես իմ 27 տարին ապրել եմ թուրքի դեմ կռիվ տալով, ես չեմ պատրաստվում անցնել Ադրբեջանի դրած անցակետով, չեմ պատրաստվում գլուխս կախ անցնել ադրբեջանական, թուրքական դրոշների ներքո։ Ես չեմ համակերպվելու, իմ պայքարի ձևն ունեմ, հայրենի Հադրութը, տուն-տեղ կորցրած լինելով՝ չեմ պատրաստվում արտագաղթել, երբ հայրենիքիս զինվոր պետք լինի, առաջին շարքում կանգնած եմ»։

Я 27 лет жил и боролся против турка, не собираюсь проходить через установленный Азербайджаном КПП – Артур Хаченц
Какой бы сильной личностью я не считал себя, я не могу пойти в Ераблур, встать перед их могилами парней и сказать, извините ребята, что кто-то за всех нас решил подписать капитуляцию, извините, что большая часть живых смирились с этим принудительным поражением. Нжде говорил, что одно дело – поражение и другое – пораженчество: народ отдаваясь слепому пораженчеству, делает победу врага более полноценной и окончательной. Если даже мы примем, что потерпели поражение, проводимая уже три года пропаганда пораженчества – неприемлема, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am поэт, певец, исполнитель, участник 44-дневной войны Артур Хаченц.
Артур Хаченц подчеркнул, что и после войны можно распрямить спину, приложить усилия, возродиться, но власти поступают наоборот, и это делается чтобы навязать людям пораженчество в качестве единственной истины.
«Я пытаюсь что-то изменить, да, также своими песнями, я написал песню "Поехали в Арцах" не во время блокады Арцаха: во время гастрольных туров, когда ко мне подходили и спрашивали, что мы можем сделать для Арцаха, я говорил: давайте поедем в Арцах.
Каждое лето много армян из Диаспоры приезжают в Армению, чтобы провести свой отдых на Родине. Уже полгода Арцах находится в блокаде, достаточны ли усилия Диаспоры? Очевидно, что нет. Если бы армяне Диаспоры приехали, отправились бы в Горис, Бердзор, особенно когда они являются гражданами других стран, и провели там акцию протеста, возможно, что-то изменилось бы. Если даже это не внесло бы перелома, то хотя бы находящиеся в блокадном Арцахе люди увидели, что они не одиноки.
Я 27 лет жил и боролся против турка, я не собираюсь покорно проходить под флагами Азербайджана и Турции, через установленный Азербайджаном КПП, не собираюсь въезжать в Арцах или выезжать оттуда, вывозить свою семью из Арцаха. Я не намерен подчиняться Азербайджану, у меня свой способ борьбы, потеряв родной Гадрут, дом-имущество, я не собираюсь эмигрировать, когда моей Родине будет нужен солдат, я буду стоять в первом ряду», - сказал он.