Արցախում քննարկել են  ամբողջական շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և առաջիկա անելիքները
Այսօր Արցախի Հանրապետության կառավարության մի շարք պատասխանատուների հետ քննարկվել են Արցախի ամբողջական շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և առաջիկա անելիքները: Այդ մասին տեղեկացրել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
Նա հայտնել է, որ քննարկման արդյունքում ընդունվել են հետևյալ որոշումները.
Հաջորդ շաբաթվա ընթացքում Ստեփանակերտ քաղաքում և շրջկենտրոններում կսահմանվեն մինչև 18 տարեկան երեխաներ ունեցող ընտանիքներին շաքարավազ և ձեթ իրացնելու կետեր և կկազմակերպվի իրացում, իսկ գյուղական համայնքներին կփոխանցվի տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջոցով
Հաջորդ շաբաթվանից սահմանափակումներ են մտցվելու հանրային սննդի օբյեկտների գործունեության մեջ.
Միջոցներ են ձեռարկվելու հասարակական տրանսպորտը բեռնաթափելու ուղղությամբ՝ պետական համակարգում աշխատողներին հնարավորություն ընձեռելով աշխատանքն իրականացնել տնից՝ հեռավար կարգով։
«Հիշեցման կարգով նշենք, որ սոցիալական որոշ խմբերի Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունը աջակցության կարգով արդեն տրամադրել է տարբեր տեսակի սննդամթերք»,- գրել է Գուրգեն Ներսիսյանը:

В правительстве Арцаха обсудили сложившуюся в результате полной блокады ситуацию
Сегодня с рядом ответственных лиц правительства Республики Арцах обсуждена сложившаяся в результате полной блокады Арцаха ситуация и дальнейшие шаги. Об этом сообщил государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян.
«В результате обсуждения приняты следующие решения:
В течение следующей недели в городе Степанакерт и райцентрах будут созданы пункты реализации сахара и масла для семей с детьми до 18 лет и организована продажа, а в сельские общины они будут передаваться через органы местного самоуправления.
Со следующей недели будут введены ограничения на деятельность объектов общепита.
Будут приняты меры по разгрузке общественного транспорта, работникам госсистемы будет предоставлена возможность работать удаленно», - написал на своей странице в Facebook Гурген Нерсисян.