Արամ Ա-ն Արցախի նախագահի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել․ շեշտվել է Արցախի ինքնորոշման իրավունքն ամուր պահելու հրամայականը
01/07/2023 13:48
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետն Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել։
«Այսօր՝ Ուրբաթ, 30 Յունիս 2023-ին, հեռաձայնային հաղորդակցութիւն մը կայացաւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետին եւ Արցախի Հանրապետութեան նախագահ Արայիկ Յարութիւնեանի միջեւ։ Նորին Ս. Օծութիւնը անգամ մը եւս վերահաստատեց Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան ամբողջական զօրակցութիւնը Արացխի մեր ժողովուրդին։ Ապա, Վեհափառ Հայրապետը տեղեակ պահեց նախագահը վերջին շրջանին Յունաստանի ու Գանատայի վարչապետներուն եւ Կիպրոսի նախագահին հետ Արցախի հարցին գծով իր ունեցած խորհրդակցութիւններուն եւ յատկապէս յիշեալ անձնաւորութիւններուն մօտեցումներուն մասին։
Նախագահ Յարութիւնեան, իր կարգին, անդրադարձաւ Արցախին դիմագրաւած ներկայ մարտահրաւէրներուն։ Երկու խօսակիցներն ալ կարեւորութեամբ շեշտեցին Արցախի ինքնորոշման իրաւունքը ամուր պահելու հրամայականը», - նշված է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի ֆեյսբուքյան էջում։

Католикос Арам Первый провел телефонный разговор с президентом Арцаха
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый провел телефонный разговор с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
«В пятницу, 30 июня 2023 года, состоялся телефонный разговор между Его Святейшеством Патриархом Арамом Первым и президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном. Его Святейшество вновь подтвердил полную поддержку Католикосата Великого Дома Киликийского нашему народу в Арцахе.
Затем католикос Арам Первый проинформировал о проведенных в последний период  консультациях с премьер-министрами Греции и Канады, президентом Кипра по вопросу Арцаха и особенно о подходах упомянутых лиц.
Президент Арутюнян в свою очередь коснулся вызовов, с которыми в настоящее время столкнулся Арцах.
Собеседники подчеркнули также важность императива отстаивания права Арцаха на самоопределение», - говорится в сообщении Католикосата Великого Дома Киликийского.