Հայաստանը կհյուրընկալի ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը տեղի կունենա Երեւանում: Որոշումը վեհաժողովի Մշտական հանձնաժողովը կայացրել է հունիսի 30-ին Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան (ամառային) նստաշրջանի ընթացքում:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը, խորհրդաժողովի պատվիրակներին հրավիրելով Հայաստան, նշել է.
«Անվտանգային մարտահրավերները շարունակում են ցնցել ԵԱՀԿ տարածաշրջանը, եւ այս պայմաններում միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ երկխոսությունն ավելի են կարեւորվում: Վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը Երեւանում անցկացնելով՝ վեհաժողովի անդամները հնարավորություն կունենան անդրադառնալ եւ մտքեր փոխանակել Հարավային Կովկասի անվտանգային մարտահրավերների ու դրանց հետեւանքների մասին»:
Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական հարթակը միավորում է ավելի քան 320 պատգամավորի 57 անդամ երկրից: Կազմակերպության հիմնական նպատակն է նպաստել միջխորհրդարանական երկխոսությանը՝ առաջ մղելով ԵԱՀԿ համապարփակ անվտանգության նպատակները:

Осенняя сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ пройдет в Армении
Осенняя сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ пройдет в Ереване. Решение было принято Постоянным комитетом Ассамблеи 30 июня в ходе ежегодной (летней) сессии ПА ОБСЕ в Ванкувере, Канада.
Глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Саргис Ханданян, приглашая делегатов конференции в Армению, отметил:
«Вызовы безопасности продолжают сотрясать регион ОБСЕ, и в этих условиях все большее значение приобретают межпарламентское сотрудничество и диалог. Проведя осеннюю сессию Ассамблеи в Ереване, члены Ассамблеи получат возможность обсудить и обменяться мнениями о вызовах безопасности Южного Кавказа и их последствиях».
Парламентская платформа Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе объединяет более 320 депутатов из 57 государств-членов. Основной целью организации является содействие межпарламентскому диалогу, продвижение всеобъемлющих целей ОБСЕ в области безопасности.