Փրկարար ծառայությունն անցել է ուժեղացված ծառայության՝ լողասեզոնի բացման կապակցությամբ
ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ, փ/ծ գնդապետ Կամո Ցուցուլյանի հրամանով ՓԾ Գեղարքունիքի մարզային փրկարարական վարչության հատուկ ջրափրկարարական ջոկատը, լողասեզոնի բացմամբ պայմանավորված, հուլիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 31-ը շուրջօրյա  հերթապահություն է իրականացնելու  «Սևան» ազգային պարկի №1, №2, №3  հանրային լողափերում՝ հանգստացողների անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Հանգստյան սեզոնն անվտանգ անցկացնելու և ծառայությունը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով «Սևան» ազգային պարկի 3 հանրային լողափերին ծավալվել են փրկարարական հենակետեր, որոնք զինված են ջրափրկարարական գույք-տեխնիկայով, համապատասխան միջոցներով։
Լողալու համար անվտանգ և ջրային տեխնիկայի համար նախատեսված գոտիներն առանձնացնելու համար փրկարարների կողմից  լողափերում տեղադրվել են համապատասխան նշաններ, որպեսզի քաղաքացիները ջրում առավել անվտանգ լինեն և մշտապես գտնվեն փրկարարների հսկողության ներքո։
Ջրափրկարարները և՛ հանրային լողափերում, և՛ հարակից մասնավոր հատվածներում մոտորանավակներով  պարբերաբար իրականացնելու են շրջայցեր՝ մարդկանց և լողամիջոցների անվտանգության կանոնների պահպանմանը հետևելու նպատակով։
Միաժամանակ բարձրախոսերով իրականացվելու են քաղաքացիների իրազեկան աշխատանքներ՝ վարքականոնների վերաբերյալ։
ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը հորդորում է հետևել անվտանգության կանոնների պահպանմանը՝ դժբախտ պատահարներից խուսափելու համար։

Спасательная служба МВД перешла на усиленный режим дежурства в связи с открытием пляжного сезона
Приказом директора Спасательной службы-заместителя министра внутренних дел Армении, полковника спасательной службы Камо Цуцуляна, специальный водно-спасательный отряд Гегаркуникского областного спасательного управления Спасательной службы перешел ли на усиленный режим дежурства в связи с открытием пляжного сезона на озере Севан.
Как сообщает пресс-служба ведомства, для проведения сезона отдыха и организации надлежащей службы на трех общественных пляжах национального парка «Севан» открыты специальные пункты, оснащенные необходимой техникой. На пляжах установлены соответствующие знаки для безопасности на воде и постоянного нахождения граждан под контролем спасателей.
Спасатели с 1 июля по 31 августа будут регулярно объезжать на моторных лодках общественные и частные пляжи, чтобы следить за соблюдением правил безопасности отдыхающих и водных транспортных средств.
Спасательная служба МВД призывает граждан соблюдать правила безопасности во избежание несчастных случаев.