Ադրբեջանն Արցախում 1 շաբաթում 2 անգամ խախտել է հրադադարը․ կրակել է քաղաքացիական անձանց ու բնակավայրերի ուղղությամբ
03/07/2023 14:38
Արցախի ՆԳ նախարարության ոստիկանությունը ամփոփում է անցած շաբաթը։
Այսպես, 2023 թվականի հունիսի 26-ից հուլիսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ոստիկանության կենտրոնական ու տարածքային ստորաբաժանումների հերթապահ մասերում հանցագործությունների և իրավախախտումների վերաբերյալ գրանցվել է 27 հաղորդում, որից 12-ը հանցագործությունների մասին է: Ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում՝ դրանցից 11-ն արդեն բացահայտվել և քննության փուլում է:
Քրեական հետախուզության վարչության և տարածքային ստորաբաժանումների ծառայողների համատեղ իրականացված հետախուզական միջոցառումների արդյունքում` շաբաթվա ընթացքում բացահայտվել է թմրանյութի ապօրինի շրջանառության, աճեցման և իրացման 2 դեպք։
Բացահայտվել է հերթապահ մասում գրանցված վիճաբանությունների և դրանց հետևանքով միմյանց մարմնական վնասվածք հասցնելու բոլոր 6 դեպքերը, ինչպես նաև խարդախության և անձնական ունեցվածքի գողության մեկական դեպքեր: Հասարակական կարգը կոպիտ խախտած անձինք բերման են ենթարկվել ոստիկանություն։
Յոթ օրվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը 2 անգամ կոպտորեն խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել և կրակել է քաղաքացիական անձանց ու բնակավայրերի ուղղությամբ:
Հունիսի 28-ին ժամը 12:00-ի սահմաններում Ճարտար քաղաքի բնակիչը Մարտունի քաղաքի վարչական տարածքի «64 հեկտար» կոչվող տեղամասում հացահատիկահավաք կոմբայնով հունձ կատարելիս, հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով կրակել են կոմբայնի ուղղությամբ։ Նույն օրը մեկ այլ հաղորդում է ստացվել Գիշի գյուղի բնակչից: Վերջինս, Ճարտար քաղաքի վարչական տարածքի «Ղուրուսու» կոչվող տեղամասում, «Բելառուս-80» տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, հայտնվել է ադրբեջանցի զինծառայողների թիրախում։ Հաղորդումը փոխանցվել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։
Հունիսի 26-ից հուլիսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ճանապարհային ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնում գրանցվել է 4 արձանագրություն. Տեղի է ունեցել ՃՏ 1 պատահար՝ մարմնական վնասով: Պատահարներից 1 անձ դիմել է բուժհաստատություն։ Մեկ վարորդ եղել է անսթափ վիճակում:
ՆԳ նախարարության ոստիկանության բոլոր ստորաբաժանումները հանրապետության տարածքում շարունակում են իրականացնել շուրջօրյա կազմակերպված աշխատանք, վերահսկելով հանրապետության օպերատիվ իրավիճակը՝ պահպանելով կայուն հասարակական կարգ ու կանոն:

Азербайджан за неделю дважды нарушил режим прекращения огня, обстрелял мирных жителей и населенные пункты
В период с 26 июня по 3 июля 2023 года в дежурных частях центрального и областных подразделений полиции зарегистрировано 27 сообщений о преступлениях и правонарушениях, из них 12 преступлений, сообщает полиция МВД Арцаха.
В результате оперативных мероприятий, предпринятых сотрудниками полиции, 11 из них уже установлены и находятся под следствием.
В результате совместной оперативно-розыскной деятельности Управления уголовного розыска и сотрудников территориальных подразделений за неделю выявлено 2 случая незаконного оборота, выращивания и сбыта наркотиков.
Выявлены все 6 случаев возникновения споров, зарегистрированных в дежурной части и причинение в результате них телесных повреждений друг другу, а также по одному случаю мошенничества и кражи личного имущества. Люди, грубо нарушившие общественный порядок, были доставлены в полицию.
В течение семи дней азербайджанская сторона дважды грубо нарушила режим прекращения огня, обстреляв и обстреляв мирных жителей и населенные пункты.
28 июня около 12:00 житель города Чартар собирал урожай зерноуборочным комбайном на участке площадью 64 га административного района города Мартуни, когда с соседних азербайджанских боевых позиций обстреляли комбайн из стрелкового оружия. В тот же день поступило еще одно сообщение от жителя села Гиши. Последний, выполняя сельскохозяйственные работы на тракторе «Беларус-80», был обстрелян азербайджанскими военнослужащими в районе Гурусу административного района города Чартар. Сообщение было передано российским миротворческим силам.
В период с 26 июня по 3 июля в оперативном диспетчерском пункте ГИБДД зарегистрировано 4 протокола. Произошло 1 дорожно-транспортное происшествие с телесными повреждениями. 1 человек с места аварии обратился в медучреждение. Один водитель был пьян.
Все подразделения полиции МВД продолжают осуществлять круглосуточную организованную работу на территории республики, контролируя оперативную обстановку в республике, поддерживая стабильный общественный порядок и правопорядок.