Առաջին օրից ասել եմ, որ սպասելի էր. պարզ է, որ դա փորձի բացակայությունից է. Դավիթ Հարությունյանը՝ իր լիազորությունները դադարեցնելու մասին
03/07/2023 12:01
Քիչ առաջ ԲԴԽ-ն դադարեցրեց Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանի լիազորությունները։
Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ իր համար այս որոշումն անսպասելի չէր.«Առաջին օրից ասել եմ, որ սպասելի էր։ Իրենք որևէ միջնորդության չէին անդրադարձել։ Վերջին հնարավորությունն էր տրված խորհրդին, որ անդրադառնան, բայց իրենք առհասարակ որևէ միջնորդության չեն անդրադարձել, որոշում չեն կայացրել։ Այդ որոշումները չեն հրապարակել, չեն պատճառաբանել, նշել են, որ դա կարվի խորհրդակցական ակտում։ Դուք նույնիսկ տեսաք, որ դատական ակտի հրապարակումը, որը ենթադրվում էր, որ պետք է լինի դռնբաց դատական նիստերի դահլիճում, փաստացի էլի փակ դռների հետևում էր։ Կարծում եմ՝ ամեն ինչ պարզ է, դա փորձի բացակայություն է, փորձում են ուղղակի այդ ընթացքում օգտագործել բարեխիղճ անձանց։ Դա արդարացնել ուղղակի հնարավոր չէ։ Այսքան մարդու օգտագործել, կարգադրիչներին պատնեշ սարքել, նիստերի դահլիճում դեպարտամենտի աշխատակիցներին նստեցնել, իբր թե դահլիճը զբաղեցված է։ Փորձ չարեցին գոնե իմիտացիա ստեղծել, որ մի բան գոնե օրենքով է եղել։ Այստեղ գրված է ԲԴԽ, սա ուղղակի ցուցանակ է։ Պատմուճանը հագցնելով կամ հրաման ստորագրելով՝ անձը դատավոր չի դառնում»։
Նա նշեց, որ ԲԴԽ-ն պետք է դատավորների համար օրինակ ծառայի, սակայն հակառակն է լինում։ Եթե առնվազն երկու հոգի խորհրդից քվեարկած չլինեին, խախտման մասին խոսք չէր կարող լինել և միջնորդությունը չէր կարող բավարարվել։ Առնվազն հնարավոր է և չի բացառվում, որ մեկ հոգի դեմ եղած լինի, կամ չեմ զարմանա, որ 2-3 հոգի դեմ եղած լինեն, և այսպիսի որոշում հրապարակվեր։ Ամեն մարդ ինքն է իր ճակատագիրն ընտրում, թե ինչ ուղղով գնա»։
Նա ավելացրեց, որ կակտիվացնի Եվրոպական դատարանում վճռի դեմ ներկայացված աշխատանքները.«Ինչպես նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու առումով հաղորդում եմ ներկայացնելու, հարցը կքննվի»։

Решение ВСС было ожидаемым, ясно, что это результат отсутствия опыта – Давид Арутюнян о прекращении своих полномочий
03/07/2023 13:03
Судья суда общей юрисдикции Еревана Давид Арутюнян, полномочия которого прекращены Высшим судебным советом Армении, заявил в беседе с журналистами, что решение ВСС было ожидаемым.
«Вы видели, что оглашение судебного акта, которое предполагалось, что должно было проходить на открытом заседании, фактически состоялось за закрытыми дверями. Считаю, что все ясно, это результат отсутствия опыта, пытаются просто использовать добросовестных лиц. Это просто невозможно оправдать. Использовать столько людей, исполнителей, посадить в зале заседания сотрудников департамента, чтобы показать, что якобы зал полный. Не попытались даже создать имитацию, чтобы хоть что-то было по закону. Здесь написано ВСС, но это просто вывеска. Надевая мантию или подписывая приказ, человек не становится судьей», - сказал Давид Арутюнян.
Он отметил, что Высший судебный совет должен служить примером для судей, однако происходит обратное: «Если бы как минимум два человека не проголосовали, о нарушении не могло быть речи и ходатайство не могло быть удовлетворено».
Арутюнян добавил, активизирует работы в Европейском суде против принятого вердикта, а также представит сообщение о привлечении к уголовной ответственности.