Ամենադժվարին ժամանակաշրջանում մենք զգացել ենք Իրանի աջակցությունը. Նախագահը՝ դեսպանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին՝ դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Նախագահ Խաչատուրյանը, ողջունելով հյուրին, շնորհակալություն է հայտնել դիվանագիտական ծառայության ընթացքում հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում դեսպան Զոհուրիի ներդրած ջանքերի համար:
«Ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Ձեր կատարած աշխատանքի, մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում Ձեր անձնական ջանքերի ներդրման համար: Այնպես ստացվեց, որ Ձեր աշխատանքային գործունեության փուլում Դուք Հայաստանում եք եղել մեր նորանկախ պատմության ամենադժվարին ժամանակաշրջաններից մեկի ընթացքում և մենք զգացել ենք և՛ Ձեր, և՛ Իրանի Իսլամական Հանրապետության աջակցությունը: Դուք ևս հասկանում եք, թե ինչ է նշանակում աջակցությունն այն երկրների համար, որոնք այդ ժամանակաշրջանում օգնության, աջակցության կարիք ունեն:
Վստահ եմ, որ Ձեր հետագա գործունեության ընթացքում կշարունակեք անել հնարավորը՝ մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար»,- նշել է նախագահը և հաջողություններ մաղթել դեսպանին դիվանագիտական ծառայության ընթացքում
Դեսպան Զոհուրին շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Խաչատուրյանին ընդունելության համար և նշել. «Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները գալիս են խոր անցյալից և, անշուշտ, բոլոր ոլորտներում այսօր բարձր մակարդակ ունենք գրանցած: Կատարված աշխատանքը, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցությունը ձևավորված է շատ բարձր մակարդակի վրա: Հուսով եմ՝ ապագայում ևս մենք ականատես կլինենք այդ հարաբերությունների առավել զարգացմանը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-իրանական բազմաշերտ համագործության շարունակական զարգացման հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի, բնապահպանության, ենթակառուցվածքների, ոլորտներում ներկայումս առկա սերտ համագործակցությանն ու նշված ոլորտներում նոր համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին: Առանձնահատուկ շեշտվել է գիտության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության խթանման անհրաժեշտությունը:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Իրանի միջև առկա առևտրատնտեսական, քաղաքական ու մշակութային սերտ փոխգործակցության առավել սերտացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների վերաբերյալ:
Երկուստեք ընդգծվել է Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցման և տարածաշրջանի երկրների համար վերջինիս նշանակության կարևորությունը:

В один из самых сложных периодов мы почувствовали поддержку Ирана – Ваагн Хачатурян
Президент Армении Ваагн Хачатурян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Аббаса Бадахшана Зохури в связи с завершением дипломатической миссии, сообщает пресс-служба президента республики.
Приветствуя гостя, президент Ваагн Хачатурян поблагодарил посла Зохури за его усилия в развитии армяно-иранских отношений во время его дипломатической службы.
«Хочу выразить вам особую благодарность за проделанную работу, за ваши личные усилия в развитии отношений между нашими странами. Так получилось, что на этапе вашей трудовой деятельности вы были в Армении в один из самых сложных периодов нашей независимой истории, и мы почувствовали вашу поддержку и поддержку Исламской Республики Иран. Вы также понимаете, что означает поддержка для тех стран, которые в этот период нуждаются в помощи и поддержке.
Уверен, что в ходе вашей дальнейшей деятельности вы и впредь будете делать все возможное для содействия развитию отношений между нашими странами», - отметил президент и пожелал послу успехов в его дипломатической службе.
Посол Зохури поблагодарил президента Ваагна Хачатуряна за прием и отметил: «Отношения между Ираном и Арменией имеют давнюю историю, и, конечно, сегодня мы зафиксировали высокий уровень во всех сферах. Проделанная работа, как и двустороннее сотрудничество, складывается на очень высоком уровне. Надеюсь, что в будущем мы станем свидетелями дальнейшего развития этих отношений».
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов непрерывного развития армяно-иранского многопланового сотрудничества.
Было отмечено существующее в настоящее время тесное сотрудничество в сферах энергетики, охраны окружающей среды, инфраструктуры, а также возможности реализации новых совместных проектов в указанных сферах. Особо подчеркнута необходимость развития взаимодействия в сферах науки и высоких технологий.
Во время беседы президенты обменялись мнениями относительно перспектив более тесного торгово-экономического, политического и культурного сотрудничества между Арменией и Ираном и расширения сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес.