Այն պահին, երբ ՀՀ-ն փոխի բանակցությունների բնույթը, միջազգային հանրության մոտ դիրքորոշումը կտրուկ կփոխվի. Օսկանյան (Տեսանյութ)
04/07/2023 13:29
ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում մատնանշեց, թե որտեղ է տեսնում Փաշինյանի քայլերի՝ պատերազմից փուսափելու այլընտրնաքը։
«Պետք է վերանայել այսօր այն ենթադրությունները, թե այն, ինչ այսօր կատարվում է, դա միջազգային հանրության թելադրանքով ու կամքով է տեղի ունենում։ Դրան նոր ընկալում պետք է տրվի։ Այո՛, միջազգային հանրության համար ցանկալի է, որ ԼՂ հարցը վերջիվերջո  հանգուցալուծվի, բայց թե ինչպես դա կհանգուցալուծվի, հավատացեք, դա միջազգային հանրությանն այդքան էլ չի հետաքրքրում:
Նրանք գնում են այն ճանապարհով, որն իրենց առաջ բացվել է: Որ ճանապարհը հեշտ է  հարցի հանգուցալուծման համար, այդ ճանապարհն էլ վերցնում են: Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրությանը ցույց է տալիս ամենահեշտ ճանապարհը՝ Արցախը հանձնել Ադրբեջանին։ Իհարկե, միջազգային հանրությունն ամեն ինչով Փաշինյանին կաջակցի, որպեսզի այդ հանգուցալուծումը լինի»,-հայտարարեց Օսկանյանը։
Նրա խոսքով՝ այն պահին, երբ ՀՀ իշխանությունները նոր ձևակերպում կտան բանակցությունների բնույթին, միջազգային հանրության մոտ դիրքորոշումը կտրուկ կփոփոխվի.«Եթե նրանց մոտ հայկական կողմը ձևակերպի համոզիչ, տրամաբանական և առանց չափազանցությունների մեջ ընկնելու իր պահանջները, բանակցությունների ամբողջ էությունն ու բովանդակությունը կփոխվի։ Սա կարևոր է և պետք է ընկալենք ու հասկանանք»։

В тот момент, когда власти Армении изменят характер переговоров, позиция международного сообщества изменится – Вардан Осканян
04/07/2023 14:41
Сегодня необходимо пересмотреть те предположения, что происходящее сегодня является желанием международного сообщества и проводится под их диктовку, заявил сегодня в беседе с журналистами бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Нужно придать этому новое восприятие. Да, для международного сообщества желательно, чтобы вопрос Нагорного Карабаха наконец был решен, но как он будет решен, поверьте, не интересует международное сообщество.
Они идут по тому пути, который открылся перед ними. Они выбирают тот путь, который считают легким для решения вопроса. Сегодня Никол Пашинян показывает международному сообществу самый легкий путь – сдать Арцах Азербайджану. Конечно, международное сообщество, будет поддерживать во всем Пашиняна для реализации этого решения», - заявил Вардан Осканян.
По его словам, в тот момент, когда власти Армении придадут новую формулировку характеру переговоров, позиция международного сообщества резко изменится: «Если армянская сторона сформулирует свои требования убедительно, логично и не впадая в преувеличения, то вся суть и содержание переговоров изменятся. Это важно, и нам нужно воспринять и понять это».