Փաշինյանը պատրա՞ստ է հնարավորություն ընձեռել Օսկանյանին, ով խոստանում է կտրուկ շրջադարձային փոփոխություններ մտցնել բանակցություններում․ Խոսնակի պարզաբանումը
04/07/2023 15:15
Ըստ էության, Վարդան Օսկանյանն արձագանքում է այն պնդումներին և փաստերին, որոնք վարչապետն օրեր առաջ հնչեցրել է ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում, այն հիմքերին ու փաստերին, որոնք անհերքելի են, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի այն հայտարարությանը, թե եթե իրեն ու մի քանի դիվանագետի հնարավորություն տան, իրենք կկարողանան  2-3 ամսում իրավիճակում կտրուկ փոփոխություն կատարել՝ ասաց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
«Ընդամենը մեկ արձագանք թույլ տվեք անել. պարոն Օսկանյանը տևական ժամանակահատվածում եղել է ԱԳ նախարար, իսկ 1994-2008 թվականներին նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցություններում է ներգրավված եղել, և, կարծում եմ՝ բավականին ժամանակ ուներ  հանրօգուտ գործունեություն ծավալելու։ Ես շարունակում եմ պնդել, որ այն գործունեությունը, որը ծավալված է եղել պարոն Օսկանյանի պաշտոնավարման տարիներին, հանրության  համար բաց է այլևս, հիմնավորված է և թերևս գնահատակը հանրությունն արդեն իսկ տվել է, թե ինչպես, որ ժամանակահատվածում և ինչ արարքներ են իրականացվել», - նշեց Բաղդասարյանը։
Դիտարկմանը, թե իշխանությունը, մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը, պատրա՞ստ է այդ հնարավորությունն ընձեռել Օսկանյանին, ով խոստանում է կտրուկ շրջադարձային փոփոխություններ մտցնել բանակցություններում օգուտ մեզ՝ մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ՝ իմ նախորդող պատասխանները ձեր տված հարցերը փակում են»։
Հիշեցնենք, որ այսօր Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ եթե այսօր լիազորություն տրվի իրեն, մի խումբ դիվանագետների, նա վստահեցնում է՝ շատ կարճ ժամանակում՝ 2-3 ամսվա ընթացքում կտրուկ կարելի է իրավիճակում փոփոխություն մտցնել. «Բայց այստեղ մի քանի նախապայման կա։ Այդ լիազորությունը պետք է լինի 100 տոկոս, Փաշինյանը 3 ամիս պետք է լռի»։

Пресс-секретарь премьер-министра прокомментировала заявление Вардана Осканяна
По сути, Вардан Осканян отвечает на те утверждения и факты, которые несколько дней назад были озвучены премьер-министром  в следственной комиссии парламента, на те аргументы и факты, которые неопровержимы, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян, касаясь заявления бывшего главы МИД Армении Вардана Осканяна о том, что если ему и нескольким депутатам предоставят возможность, то они смогут в течение 2-3 месяцев резко изменить ситуацию.
«Позвольте лишь ответить: господин Осканян длительное время был главой МИД, а в 1994-2008 годах был также вовлечен в переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта с Минской группой ОБСЕ, и считаю, у него было достаточно времени для осуществления общеполезной деятельности. Я продолжаю утверждать, что та деятельность, которая осуществлялась в годы нахождения господина Осканяна на посту министра, отныне открыта для общества, обоснована и, пожалуй, общество уже дало оценку, как, в какой период и какие действия были выполнены», - отметила Багдасарян.
На замечание, готовы ли власти, в частности Никол Пашинян, предоставить такую возможность Осканяну, обещавшему внести резкие изменения в переговоры в пользу Армении, пресс-секретарь премьер-министра ответила: «Я думаю, что мои предыдущие ответы закрывают ваши вопросы».
Напомним, сегодня бывший глава МИД Армении Вардан Осканян заявил, что если ему, группе дипломатов сегодня дадут полномочия, то он уверяет, что за короткое время, в течение 2-3 месяцев можно резко изменить ситуацию. «Но здесь есть несколько предусловий. Эти полномочия должны быть стопроцентными, Пашинян должен три месяца молчать», - сказал Вардан Осканян.