Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների ագրեսիվ քարոզչություն է իրականացնում. ԱԳՆ խոսնակ
Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների ագրեսիվ քարոզչություն է իրականացնում. Այս մասին Twitter-ի իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության մասին խոսելու փոխարեն Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների իր ագրեսիվ քարոզչությունը. 2 տեսանյութ ԼՂ-ի դեմ «Վրեժ 3» նոր գործողության մասին պետական ​​հեռուստատեսությամբ, առցանց հարցում, որտեղ 83%-ը «այո» են ասել», -գրել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։
Նա նշել է, որ սա թշնամանքի բացահայտ դրսեւորում է, որը պարտադիր միջազգային դատապարտման և կանխարգելման կարիք ունի։
Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապող Լաչինի միջանցքը շարունակում է փակ մնալ 2022 թվականի դեկտեմբերից։ Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքի մուտքի Խաքարի գետի կամուրջը և անցակետ տեղադրել։ Արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունից կտրվել են ղարաբաղյան Եղցաոհ, Հին Շեն, Մեծ Շեն, Լիսագոր գյուղերը։
Հունիսի 15-ին Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է երթևեկությունը, այդ թվում՝ խաղաղապահների և ԿԽՄԿ-ի համար։ Հունիսի 23-ին Լաչինի միջանցքով վերականգնվել է երթևեկությունը՝ 10-օրյա ընդհանուր շրջափակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան հիվանդներին տեղափոխելու համար։

Азербайджан ведет агрессивную пропаганду этнических чисток в Нагорном Карабахе – пресс-секретарь МИД
Азербайджан ведет агрессивную пропаганду этнических чисток в Нагорном Карабахе. Об этом написала в своем микроблоге в Twitter пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
«Вместо того чтобы говорить о правах и безопасности населения Нагорного Карабаха Азербайджан продолжает агрессивную пропаганду: два видео о новой операции ″Месть3″ против Нагорного Карабаха по государственному телевидению, онлайн-опрос, в котором 83% сказали ″да″», - написала пресс-секретарь МИД.
Она отметила, что это – вопиющая демонстрация враждебности, которая нуждается в обязательном международном осуждении и предотвращении.
Лачинский коридор, соединяющий Республику Армения с Нагорным Карабахом, продолжает оставаться заблокированным с декабря 2022 года. После 23 апреля Азербайджан перекрыл въезд в Лачинский коридор на мосту Хакари и установил пропускной пункт. В результате от Республики Армения были отрезаны карабахские села Ехцаох, Хин Шен, Мец Шен, Лисагор.
15 июня Азербайджан полностью заблокировал движение, в том числе для российских миротворцев и МККК. 23 июня, после 10-дневной тотальной блокады, движение по Лачинскому коридору было восстановлен для перевозки больных из Нагорного Карабаха в Армению.