Արևմտյան Հայաստանում իրականացված ցեղասպանությունը 100 տարի անց սպառնում է կրկնվել նաև Արևելյան Հայաստանում, և այն կասեցնելու ճանապարհին Արցախը գլխավոր, բայց միակ փորձությունը չէ
04/07/2023 20:20
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հայտարարությունը․
««Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումը ողջունում է բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են մեր ժողովրդի համար այս ծանր ժամանակահատվածում համազգային համախմբմանն ու միասնականության դրսևորմանը:
«Հայաքվե»-ն թերևս վերջին շրջանում հանրային համաձայնության ներքո իրականացվող հաջողված քաղաքացիական նախաձեռնություններից է, որի նպատակը Արցախի հանձնումը քրեականացնելն է և օրենքի ուժով այն արգելափակելը:
Ցավով ենք փաստում, որ նման նախաձեռնության առիթը Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունների կողմից վարվող ապազգային քաղաքականությունն է, որը Արցախը տանում է կործանման։
«Հայաքվե»-ն այդ սպառնալիքը իրավական ճանապարհով չեզոքացնելու կարևոր գործընթաց է, որում հաջողելու համար անհրաժեշտ է բոլորիս մասնակցությունը:
Մենք ողջունում և «Հայաքվե»-ին ամեն կերպ աջակցելու կոչ ենք հղում ՀՀ տարածքում բնակվող բոլոր արցախցիներին, ծագումով արցախցի բոլոր ՀՀ քաղաքացիներին, Հայաստանի բոլոր մարզերում ու մայրաքաղաք Երևանում ապրող մեր քույրերին ու եղբայրներին:
Արևմտյան Հայաստանում իրականացված ցեղասպանությունը 100 տարի անց սպառնում է կրկնվել նաև Արևելյան Հայաստանում և այն կասեցնելու ճանապարհին Արցախը գլխավոր, բայց միակ փորձությունը չէ, մենք իրավունք չունենք կրկնելու 20-րդ դարասկզբի մեր պառակտվածության ու հատվածականության սխալները:
Խոնարհվելով մեր հերոսացած նահատակների հիշատակի առջև,
Հանուն պաշարված Արցախում պայքարը շարունակող 120 հազար հայերի,
Ասում ենք՝ Արի՛, ստորագրի՛ր և պաշտպանի՛ր «Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության առաջարկած օրենսդրական նախագիծը»:

«Фронт безопасности и развития Арцаха» призывает всех граждан поддержать сбор подписей инициативы «Айакве»
04/07/2023 21:55
Фронт безопасности и развития Арцаха выступил с заявлением:
«Общественное движение Фронт безопасности и развития Арцаха приветствует все те инициативы, которые направлены на всенародное объединение и проявление единства в этот сложный для нашего народа период.
«Айакве», пожалуй, одна из успешных реализуемых при широком общественном согласии гражданских инициатив в последнее время, цель которой криминализировать сдачу Арцаха и запретить это силой закона.
С сожалением констатируем, что поводом для такой инициативы стала проводимая действующими властями Республики Армения антинациональная политика, которая ведет Арцах к гибели.
«Айакве» – важный процесс нейтрализации этой угрозы правовым путем, для успеха которого необходимо участие всех.
Мы приветствуем и призываем проживающих на территории Армении всех арцахцев, всех граждан Республики Армения с арцахскими корнями, живущих во всех областях Армении и в столице Ереване наших сестер и братьев поддержать любым способом «Авакве».
Осуществленный в Западной Армении геноцид спустя 100 лет может повториться также в Восточной Армении и Арцах главное, но не единственное испытание на пути его пресечения, мы не имеем права повторять допущенные в начала 20 века ошибки – наши разногласия и разобщенность.
Склоняясь перед памятью наших павших героев,
Во имя продолжающих борьбу в осажденном Арцахе 120 тысяч армян,
Призываем: иди, подпиши и защити предложенный гражданской инициативой «Айакве» законодательный проект».