Սարգիս Խանդանյանն ընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի փոխնախագահ
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանն ընտրվել է Խորհրդարանական վեհաժողովի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ որոշումը կայացվել է հուլիսի 3-ին Վանկուվերում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային (տարեկան) նստաշրջանի ընթացքում: Ստանձնելով հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը՝ Սարգիս Խանդանյանը միաժամանակ դառնում է ԵԱՀԿ ԽՎ բյուրոյի անդամ, որը վեհաժողովի կառավարման հիմնական մարմինն է:
Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական հարթակը միավորում է ավելի քան 320 պատգամավորի 57 անդամ երկրներից: Կազմակերպության հիմնական նպատակն է նպաստել միջխորհրդարանական երկխոսությանը՝ առաջ մղելով ԵԱՀԿ համապարփակ անվտանգության նպատակները:

Саркис Ханданян избран зампредседателя Комитета ПА ОБСЕ по правам человека
Председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям, глава армянской делегации в Ассамблее Саркис Ханданян избран заместителем председателя Комитета ПА ОБСЕ по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам.
Как сообщает пресс-служба парламента, решение принято 3 июля на ежегодной (летней) сессии ПА ОБСЕ в Ванкувере. Заняв должность зампредседателя комиссии, Саркис Ханданян одновременно становится членом Бюро ПА ОБСЕ, являющегося основным руководящим органом Ассамблеи.
Парламентская платформа ОБСЕ объединяет более 320 депутатов из 57 государств-членов. Основная цель организации – содействовать межпарламентскому диалогу, продвигая всеобъемлющие цели ОБСЕ в сфере безопасности.