«Առանձին անձինք և շրջանակներ իրավասու և լիազորված չեն վճռահատելու համազգային առանցքային հարցերը». Արցախի ԱԺ
04/07/2023 15:32
Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «ՀՅ Դաշնակցություն» ու «Արցախի ժողովրդավարական» խմբակցությունները «ՀայաՔվե» օրենսդրական նախաձեռնության մասին հայտարարությամբ են հանդես եկել։
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները ողջունում են «Համախմբում» շարժման «ՀայաՔվե» օրենսդրական նախաձեռնությունը և մաղթում հաջողություններ։
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կացության շուրջ ստեղծված աննախադեպ իրավիճակում այդ օրենսդրական նախաձեռնությունը կոչված է կանխելու Արցախի ժողովրդի հավաքական կամքի դրսևորման անբեկանելի իրողությունը շրջանցելու որևէ նկրտում։ Այն երաշխավորում է հայ մարդուն իր երկրի ճակատագրական հարցերի լուծմանն անմիջական մասնակից լինելու սկզբունքային խնդիրը։ Արցախի կարգավիճակը, ըստ այդմ էլ՝ արցախցիների անվտանգ ապրելու հիմնարար իրավունքի ապահովելը ՀՀ ներքին և արտաքին քաղաքականության առանցքային բաղադրիչը պետք է լինի։ Լիահույս ենք, որ խելամիտ համակողմանի քայլերի արդյունքում «ՀայաՔվե»-ն նշված ուղղություններում կունենա առանցքային նշանակություն։ Սա ժողովրդի իշխանության օրինակելի նախաձեռնություն է, քանզի «Ամբողջ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին» արտահայտությունը ոչ թե մերկապարանոց լոզունգ է, այլ կիրառման ենթակա հզորագույն գործիք։
Արցախը չի ընկրկելու թշնամու առջև, թույլ չենք տալու մեր ազգային ազատագրական արդար պայքարը անամոթաբար «ահաբեկչություն» անվանել իրավունքի հանրաճանաչ նորմերով ամրագրված մեր հիմնարար իրավունքների համար մղվող պայքարի ոգին։
Ելակետ ընդունելով այն, որ համազգային խնդիրները հարկ է լուծել բացառապես համազգային ընթացակարգերով, մեկ անգամ ևս պետք է արձանագրվի, որ Արցախի ժողովուրդն ազատ և անկախ ապրելու իր կամքն ամրագրել է 1991թ․ ԼՂՀ-ի Հռչակագրով, 1991թ․ հանրաքվեի արդյունքներով, 1992թ․ ԼՂՀ-ի պետական անկախության մասին Հռչակագրով։ Արցախի ժողովրդի իրացված ինքնորոշման իրավունքի փաստի որևէ խմբագրում հնարավոր է բացառապես ժողովրդական կամարտահայտությամբ, ուստի, առանձին անձինք և շրջանակներ իրավասու և լիազորված չեն վճռահատելու համազգային առանցքային հարցերը։

Отдельные лица и круги не уполномочены решать ключевые общенациональные вопросы – заявление парламента Арцаха
04/07/2023 15:56
Пять фракции Национального собрания Республики Арцах – «Свободная Родина-ОГА», «Единая Родина», «Справедливость», «Армянская революционная федерация», «Демократическая партия Арцаха» – выступили с заявлением о законодательной инициативе «Айакве».
«Все фракции Национального собрания Арцаха приветствуют законодательную инициативу движения ″Вместе″ – ″Айакве″ и желают успехов.
В сложившейся вокруг существования Республики Армения и Республики Арцах беспрецедентной ситуации эта законодательная инициатива призвана предотвратить любое стремление обойти неоспоримую реальность проявления коллективной воли народа Арцаха. Она гарантирует армянину принципиальную задачу непосредственного участия в решении судьбоносных вопросов своей страны.
Статус Арцаха, и в соответствии с этим обеспечение основополагающего права арцахцев на безопасную жизнь должно быть ключевым компонентом внутренней и внешней политики Республики Армения.
Полны надежд, что в результате разумных всеобъемлющих шагов ″Айакве″ будет иметь ключевое значение в указанных направлениях. Это примерная инициатива народной власти, поскольку выражение ″вся власть принадлежит народу″ является не голословным лозунгом, а самым мощным инструментом, подлежащим применению.
Арцах не отступит перед врагом, мы не позволим бесстыдно называть нашу справедливую национально-освободительную борьбу ″терроризмом″, это борьба за наши основные права, закрепленные в общепризнанных нормах права.
Принимая за основу то, что общенациональные проблемы нужно решать исключительно общенациональными процедурами, ещё раз следует констатировать, что народ Арцаха закрепил свою волю жить свободно и независимо декларацией НКР 1991 года, результатами референдума 1991 года, Декларацией о государственной независимости НКР 1992 года.
Любое редактирование реализованного народом Арцаха факта права на самоопределение возможно исключительно народным волеизъявлением, посему отдельные лица и круги не уполномочены решать ключевые общенациональные вопросы.