Հայաստանի ու Իրանի փոխգործակցությունը բխում է տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու հրամայականից. Միրզոյանն ընդունել է դեսպանին
04/07/2023 15:22
Հուլիսի 4-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։
ԱԳ նախարար Միրզոյանը, նշելով, որ դեսպան Զոհուրիի պաշտոնավարման ժամանակահատվածը համընկել է է Հայաստանի համար խիստ բարդ շրջանի հետ,  բարձր է գնահատել Հայաստանի և Իրանի միջև փոխըմբռնման ու հարաբերությունների խորացման գործում նրա կողմից ներդրված ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական համագործակցության օրակարգային տարբեր հարցեր՝ երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրելով երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Ընդգծվել է, որ երկու երկրների փոխգործակցությունը բխում է ինչպես տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու հրամայականից, այնպես էլ երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերից:
Վերահաստատվել է բարձրաստիճան փոխայցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների դրական դինամիկան պահպանելու պատրաստակամությունը: Կարևորվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական ծրագրերի իրականացմանն, երկկողմ առևտրի խթանման առկա ներուժի օգտագործմանն ուղղված քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման՝ երկու երկրների տեսլականին և այդ ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին:

Сотрудничество между Арменией и Ираном истекает из необходимости противостояния региональным вызовам – Арарат Мирзоян
04/07/2023 15:30
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян 4 июля принял посла Исламской Республики Иран Аббаса Бадахшана Зохури, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Отметив, что срок полномочий посла Зохури совпал с очень сложным для Армении периодом, министр иностранных дел Мирзоян, высоко оценил усилия, приложенные им для углубления взаимопонимания и отношений между Арменией и Ираном, а также пожелал ему успехов в дальнейшей дипломатической работе.
Собеседники обсудили различные вопросы повестки армяно-иранского сотрудничества, обоюдно зафиксировав с удовлетворением высокий уровень политического диалога между двумя странами. Было подчеркнуто, что сотрудничество между двумя странами проистекает как из абсолютной необходимости противостояния региональным вызовам, так и из исторически сложившихся дружеских связей между двумя народами.
Была подтверждена готовность поддерживать положительную динамику взаимных визитов на высоком уровне и периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами. Была обоюдно отмечена важность шагов, направленных на реализацию экономических программ, представляющих взаимный интерес, а также на использование имеющегося потенциала для стимулирования двусторонней торговли.
Стороны отметили видение двух стран по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе и прилагающиеся в этом направлении усилия.