ԱՄՆ դեսպանի` արցախցիներին հրեշի երախ ուղղորդելու հայտարարություններն անթույլատրելի են և մեծ վնաս են հասցնում և´ բանակցային գործընթացին, և´ ԱՄՆ-ին` որպես միջնորդի. Աբրահամյան
05/07/2023 09:19
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը, ով հույս է հայտնում, թե արցախցիները կարող են անվտանգ ապրել Ադրբեջանի կազմում, կարծես ոգեշնչվում է հայաստանյան իշխանության տրամադրություններով:
Հայաստանի իշխանության համար Արցախի հանձնումը կյանքի նպատակ է դարձել ու դրան հասնելու ճանապարհին տրորում են ցանկացած սկզբունք, պղծում արժեքներ և նվաստանում մինչև վերջ:
Ադրբեջանի կազմում արցախցիների անվտանգության ապահովման նկատմամբ վստահություն հայտնող ամերիկացի դիվանագետն, օրինակ` իր ընտանիքի անդամների, հարազատների կամ պարզապես հայրենակիցների կյանքն ու անվտանգությունը կվստահե՞ր «ԻԳԻԼ» կամ «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպություններին:
Ադրբեջանը, որպես պետություն իր բնույթով, մարդկության դեմ գործած հանցագործություններով չի զիջում ահաբեկչական միավորումներին, և ըստ այդմ, դեսպանի` արցախցիներին հրեշի երախ ուղղորդելու հայտարարություններն անթույլատրելի են և մեծ վնաս են հասցնում և´ բանակցային գործընթացին, և´ ԱՄՆ-ին` որպես միջնորդի»։

Заявления посла США недопустимы и наносят большой ущерб как переговорному процессу, так и США как посреднику – Тигран Абрамян
05/07/2023 12:11
«Посол США в Армении, выразившая надежду на то, что арцахцы могут жить в безопасности в составе Азербайджана, кажется, воодушевлена настроениями действующей власти Армении.
Для властей Армении сдача Арцаха стала жизненной целью и на пути к ее достижению они топчут любые принципы, оскверняют ценности и унижаются до конца.
Американский дипломат, выразившая уверенность в обеспечении безопасности граждан Арцаха в составе Азербайджана, доверила бы, к примеру, жизнь и безопасность членов своей семьи, родственников или просто соотечественников террористическим организациям «ИГИЛ» или «Аль-Каида»?
Азербайджан как государство по своей сути не уступает террористическим организациям своими преступлениями против человечности, и соответственно, заявления посла, готовой направить арцахцев в пасть чудовища – недопустимы и наносят большой ущерб как переговорному процессу, так и США как посреднику».