Զավեշտալի է, որ Նիկոլ Փաշինյանը մարդկանց խորհուրդ է տալիս Սահմանադրություն կարդալ, քանի որ հենց նրա շնորհիվ ու օրոք ենք ունեցել սահմանադրական ճգնաժամ. Սահմանադրագետ
05/07/2023 11:32
Այսօր ՀՀ-ում նշվում է Սահմանադրության օրը:
«Իհարկե, զավեշտալի է, որ Նիկոլ Փաշինյանը մարդկանց խորհուրդ է տալիս Սահմանադրություն կարդալ, քանի որ այն պաշտոնյան է, որի շնորհիվ և օրոք ունեցել ենք սահմանադրական ճգնաժամ, և ոտնահարվել են ոչ միայն սահմանադրական դրույթները, այլև  սահմանադրական հիմնարար սկզբունքները, որոնք իրավական և ժողովրդավարական պետության հենասյուներն են», - Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա այն ուղերձին, որտեղ նա ասել էր, որ այսօր որևէ մեկն իրեն չի կարող համարել օրենքից վեր. կարդացեք ՀՀ Սահմանադրություն՝ ասաց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
Նրա խոսքով,  եթե հետհայացք գցենք, թե ինչ տեղի ունեցավ 2018 թվականին իշխանափոխության արդյունքում և ինչ հետևանքներ եղան, զուտ կարող ենք արձանագրել  օրենքները ոտնահարելու հարյուրավոր օրինակներ.«Լրատվամիջոցների գործունեության խոչընդոտման մի շարք դեպքերի ենք ականատես եղել: Այս ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի կոչով շրջափակվեց ԱԺ շենքը, դրան հաջորդել էր դատական  մարմինների շրջափկման կոչն ու գործողությունները, Սահմանադրական դատարանի շուրջ ավելի քան մեկ տարի տևող   խայտառակ գործընթաց, որի արդյունքում ոչ իշխանահաճո նախագահի և  դատավորների լիազորությունները դադարեցվեցին: Եվ այդ մարդիկ ոչ միայն բարոյական, այլև իրավական մի շարք կարմիր գծեր խախտմամբ՝ հետապնդումների ենթարկվեցին»:
Մելոյանը նշեց, որ այդ ամենից հետո արդեն պարզ էր, որ իշխանությունները ճնշումներ են գործադրում դատական մարմինների վրա, դատավորներին լռեցնելու փորձեր են արվում.«Այդ պրոցեսը մեկնարկել է և շարունակությունն էլ կտեսնենք: Խորհրդանշական է, որ 2-3 օր առաջ ևս չորս հարգարժան դատավորների լիազորությունները դադարեցվեցին: Իրավական պետության հենասյուներն են՝ իրավունքի գերակայությունը, իշխանությունների տարանջատումը, օրինականությունը: Այս բոլոր սկզբունքները բազմիցս չարչրկվել և խախտվել են այս իշխանությունների օրոք: Գործադիր իշխանությունն ուզուրպացնում է իշխանության մյուս թևերը: Իրավիճակն այնպիսին է, և գործող իշխանությունն  էլ չի փորձում դա հերքել, որ խորհրդարանը դարձել է գործադիրի կամակատարը: Իսկ այդ իրավիճակում ՍԴ-ն այնպիսի անդամներով համալրեցին, որ վերածվել է նույնպես կամակատարի: Հիմա անաչառ դատավորներին, ովքեր օրենքին ու իրենց խղճին համապատասխան են գործում, փորձում են համակարգից հեռացնել անհեթեթ հիմքերով:
Ցավոք, այսօր մեր երկրում սահմանադրականությունը խարխլված է: Մեր երկրում ակնհայտ ռեգրես է, սահմանադրական մշակույթի վերացման ուղին ենք բռնել, սահմանադրական նորմերն ակնհայտ ոտնահարված են: Ցավով եմ արձանագրում, որ այս ամենը վերականգնելու ուղղությամբ հսկայական աշխատանքներ ունենք անելու: Խոսքս  ամփոփեմ ԱՄՆ 3-րդ նախագահի՝ իմ սիրելի ասույթով՝  «Յուրաքանչյուր պետության  գոյության մեծագույն վտանգը Սահմանադրությունն արհամարող  իշխանությունն  է», ինչը մենք, ցավոք, պրակտիկ կերպով  զգացինք մեր մաշկի վրա»:

Забавно, что Никол Пашинян советует людям читать Конституцию, поскольку именно благодаря ему у нас возник конституционный кризис – Гоар Мелоян
05/07/2023 13:35
Сегодня, 5 июля, в Республике Армения отмечается День Конституции.
«Конечно, забавно, что Никол Пашинян советует людям читать Конституцию, поскольку он – должностное лицо, благодаря которому и при котором у нас возник конституционный кризис и попраны не только конституционные положения, но и фундаментальные конституционные принципы, которые являются основой правового и демократического государства», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am  специалист по конституционному праву Гоар Мелоян, касаясь сегодняшнего послания Никола Пашиняна, в котором он отметил «сегодня никто не может считать себя выше закона: читайте Конституцию Республики Армения».
По ее словам, если вспомнить о том, что произошло в результате смены власти в 2018 году, к каким последствиям это привело, то можно привести сотни примеров нарушения законов.
«Мы стали очевидцами ряда случаев воспрепятствования деятельности СМИ, по призыву Никола Пашиняна было окружено здание Национального Собрания, за этим последовал призыв заблокировать здания судов и соответствующие действия, продолжавшийся около года позорный процесс вокруг Конституционного суда, в результате чего были прекращены полномочия неугодных властям председателя и судей КС. И эти люди подверглись преследованиям не только с нарушением нравственных, но и правовых красных линий», - сказала эксперт.
Мелоян отметила, что после всего этого уже было ясно, что власти оказывают давление на судебные органы, предпринимаются попытки заставить замолчать судей.
«Этот процесс начался, и мы видим продолжение. Примечательно, что 2-3 дня были прекращены полномочия еще четырех уважаемых судей. Верховенство закона, разделение властей и законность являются основами правового государства. Эти принципы неоднократно нарушены и убиты при этой власти. Исполнительная власть узурпирует другие ветви власти. Такова ситуация и действующая власть не пытается опровергнуть то, что законодательная власть стала приспешником исполнительной. А в этой ситуации они пополнили Конституционный суд такими членами, что тоже превратился в приспешника. Сейчас они на нелепых основаниях пытаются исключить из системы тех беспристрастных судей, которые действуют в соответствии со своей совестью.
К сожалению, сегодня в нашей стране конституционность расшатана. В нашей стране налицо очевидный регресс, мы встали на путь уничтожения конституционной культуры, конституционные нормы явно попраны. Я с болью констатирую, что для восстановления всего этого нам нужно будет проделать огромную работу. Хочу обобщить сказанное цитатой третьего президента США: ″Величайшей опасностью для любого государства является власть, игнорирующая Конституцию″. К сожалению, мы почувствовали это на себе», - сказала Гоар Мелоян.