Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 15 բուժառու
Այսօր՝ հուլիսի 5-ին, ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 17 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 96  հիվանդ, 7  բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում,   որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 15 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 5 июля, 15 пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республика Арцах вместе с сопровождающими перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, сообщает Минздрав Арцаха.
Предусматривается, что в течение дня 17 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
28 детей проходят стационарное лечение в медобъединении «Аревик», четверо находятся в отделении неонатологии и реанимации.
96 пациентов проходит стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 7 пациентов находятся в реанимационном отделении, 4 из них в крайне тяжелом состоянии.