Ադրբեջանը տեղեկատվական ու քարոզչական հող է նախապատրաստում Արցախի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիայի համար
06/07/2023 20:27
Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ ու ագրեսիվ հռետորաբանության ակտիվացման կապակցությամբ․
«Վերջին շրջանում Ադրբեջանի պետական կառույցներն ու կառավարության կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները  լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ են սկսել՝ նպատակ ունենալով մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և պատրվակ ստեղծել Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ նոր ագրեսիայի համար։ Արցախի Պաշտպանության բանակի մասին  հորինելով և առաջ մղելով կեղծ խոսույթներ՝ Ադրբեջանն, ըստ էության, ժխտում է Արցախի ժողովրդի ինքնապաշտպանության անքակտելի իրավունքը և ձգտում է նրան զրկել սեփական անվտանգության ապահովման բոլոր միջոցներից և հնարավորություններից, այն էլ՝ Բաքվի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ մշտական սպառնալիքների և ռազմական սադրանքների պայմաններում։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբն արցախյան կողմից  հրադադարի խախտում  երբեք չի արձանագրել՝ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է իր դիրքերը գնդակոծելու մասին կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնել Արցախի Պաշտպանության բանակի հասցեին և միևնույն ժամանակ սաստկացնել ագրեսիվ ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը՝ դրանով իսկ տեղեկատվական և քարոզչական հող նախապատրաստելով Արցախի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիայի համար: Դրա մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հետևողականորեն մերժել առաջարկները՝ Արցախ, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցք ուղարկել միջազգային փաստահավաք առաքելություն, որը կկարողանա տեղում գնահատել իրավիճակը և միջազգային հանրությանը ներկայացնել իրականության օբյեկտիվ պատկերը:
Արցախի նկատմամբ  նման անթաքույց ռազմաքաղաքական շանտաժը, այդ թվում հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումները, ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, տրանսպորտային և էներգետիկ ամբողջական շրջափակումը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական հսկիչ անցակետի ապօրինի տեղադրումն անընդունելի են և հանդիսանում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման  կոպիտ խախտում։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ և ապակայունացնող գործողությունները նպատակ ունեն նաև թույլ չտալ, որ ստեղծվեն պայմաններ հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի և կողմերի միջև հավասարության ու բարեխղճության վրա հիմնված կառուցողական երկխոսության վերսկսման համար:
Լիակատար անպատժելիությունից և ամենաթողությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հաշվի չեն առնում միջազգային հանրության ոչ մի կոչ ու հայտարարություն՝ ապակառուցողական գործողությունների անթույլատրելիության և բոլոր վիճելի հարցերը կառուցողական երկխոսության միջոցով լուծելու անհրաժեշտության մասին։ Այս առումով անընդունելի ենք համարում, որ միջազգային հանրությունը և, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնությունը, որի խաղաղապահ զորախումբը տեղակայված է Արցախում և որի անվտանգության երաշխիքների ներքո 2020 թվականի պատերազմից հետո տասնյակ հազարավոր արցախցիներ վերադարձել են հայրենիք, առանց պատշաճ ուշադրության և արձագանքի թողնեն Ադրբեջանի սպառնալիքները:
Այս համատեքստում կրկին ընդգծում ենք, որ միջազգային հանրության պատասխանատու անդամները և, մասնավորապես, խաղաղ գործընթացում ներգրավված բոլոր դերակատարները չպետք է անտեսեն և առավել ևս՝ որոշակի հայտարարություններով խրախուսեն Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների խախտումները, Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը կարող է վերաճել ավելի լայնածավալ հանցագործության։ Համոզված ենք, որ միայն Ադրբեջանի գործողությունների պատշաճ և միանշանակ քաղաքական գնահատականը, ինչպես նաև միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի միջազգայնորեն հակաիրավական գործողությունների կանխմանն ուղղված հստակ և արդյունավետ միջոցների ձեռնարկումը թույլ կտան պայմաններ ստեղծել Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման համար»։

Азербайджан создает информационно-пропагандистскую почву для новой агрессии против Республики Арцах – МИД Арцаха
06/07/2023 20:49
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением о нагнетании Азербайджаном воинственной и агрессивной риторики.
«В последнее время азербайджанские государственные структуры и подконтрольные правительству СМИ развернули масштабную дезинформационную кампанию, направленную на введение в заблуждение международного сообщества и создание предлога для новой агрессии против Республики Арцах и ее народа. В частности, создавая и продвигая ложные нарративы против Армии обороны Арцаха, Азербайджан, по сути, отрицает неотъемлемое право народа Арцаха на самооборону и стремится лишить его любых средств и возможностей обеспечения собственной безопасности в условиях постоянных угроз и военных провокаций против мирного населения Арцаха со стороны Баку.
Несмотря на то, что миротворческий контингент РФ ни разу не зафиксировал нарушение режима прекращения огня с арцахской стороны, официальный Баку продолжает ложно обвинять армию обороны Арцаха в обстреле своих позиций и одновременно нагнетать агрессивную и воинственную риторику, тем самым создавая информационно-пропагандистскую почву для новой агрессии против Республики Арцах. Об этом свидетельствует тот факт, что, власти Азербайджана продолжают последовательно отвергать предложения об отправке в Арцах, в том числе в Лачинский коридор, международной миссии по сбору фактов, которая сможет на месте оценить ситуацию и представить международной общественности объективную картину происходящего.
Подобный нескрываемый военно-политический шантаж, применяемый в отношении Арцаха, в том числе продолжающиеся нарушения режима прекращения огня, разжигание и пропаганда расовой ненависти и дискриминации, уничтожение армянского культурного наследия, тотальная транспортная и энергетическая блокада и незаконное установление азербайджанского КПП в Лачинском коридоре неприемлемы и являются грубым нарушением обязательств Азербайджана по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, а также постановления Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года.
Очевидно, что подобные агрессивные и дестабилизирующие действия Азербайджана направлены, в том числе, на то, чтобы не допустить создание условий для конструктивного диалога между сторонами на основе принципов равноправия и добросовестности и возобновления мирного процесса по урегулированию конфликта.
Воодушевленные полной безнаказанностью и вседозволенностью, власти Азербайджана не считаются ни с какими призывами и заявлениями международного сообщества о недопустимости деструктивных действий и необходимости решения всех спорных вопросов путем конструктивного диалога. В этой связи считаем недопустимым, чтобы международное сообщество и, в частности, Российская Федерация, миротворческий контингент которой дислоцирован в Арцахе и под гарантии безопасности которой десятки тысяч арцахцев вернулись на родину после войны 2020 года, оставили угрозы Азербайджана без должного внимания и ответа.
В этом контексте вновь подчеркиваем, что ответственные члены международного сообщества и, в частности, все вовлеченные в мирный процесс акторы, не должны игнорировать и тем более поощрять определенными заявлениями нарушения Азербайджаном своих международных обязательств и проводимую им в отношении народа Арцаха политику этнической чистки, которая может перерасти в еще более масштабное преступление против человечности. Убеждены, что только должная и однозначная политическая оценка действий Азербайджана, а также конкретные и действенные меры международного сообщества по пресечению его международно противоправных деяний могут создать условия для обеспечения прав и безопасности народа Арцаха и установления прочного мира и стабильности в регионе», - говорится в заявлении МИД Арцаха.