Իրատեսական չէ քննարկել Արցախի պաշտպանական բանակը լուծարելու հարցը. Արցախի արտգործնախարար
Տեսնելով, թե ադրբեջանական կողմից ագրեսիվ գործողություններն ու հռետորաբանությունն ինչպես են թափ առնում, պարզ է, որ իրատեսական չէ քննարկել Արցախի պաշտպանական բանակը լուծարելու հարցը, Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամուրջ-ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը։
«Եթե դատենք ադրբեջանական կողմի հռետորաբանությունից, այդ պայմանը միշտ էլ կար, տարբեր մակարդակներով դրա մասին հնչեցվում է։ Արցախի պաշտպանության բանակն ապահովում է Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, և Արցախի ժողովուրդն է որոշում կայացնում», - ասաց նախարարը։
Հիշեցնենք՝ նախօրերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Հայաստանից պահանջում է «զինված ուժերն ամբողջությամբ» դուրս բերել Արցախից։
Նշենք, որ Արցախի խորհրդարանում պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ Արայիկ Հարությունյանն ասել էր, թե  Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների (հունիսի 27-29-ի) հանդիպմանը քննարկվող ամենածանր թեմաներց մեկը վերաբերում է Ղարաբաղի անվտանգությանը՝ Պաշտպանության բանակին։

Обсуждать вопрос расформирования Армии обороны Арцаха нереально – глава МИД Арцаха
На фоне набирающих оборот агрессивных действий и риторики азербайджанской стороны понятно, что нереально обсуждать вопрос расформировании Армии обороны Арцаха, заявил сегодня министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян в ходе видеомоста Ереван-Степанакерт.
«Если судить по риторике азербайджанской стороны, это условие всегда было, об этом говорили на различных уровнях. Армия обороны Арцаха обеспечивает безопасность народа Арцаха и народ Арцаха принимает решение», - сказал министр.
Напомним, накануне президент Азербайджана Ильхам Алиев потребовал от Армении вывести «свои вооруженные силы» из Арцаха.
Отметим, что во время встречи в парламенте Арцаха Араик Арутюнян заявил, что одна из самых тяжелых тем, обсуждаемых в ходе встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне (27-29 июня), касается безопасности Арцаха – Армии обороны.