Կարմրուկի 13 նոր դեպք՝ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում. Անահիտ Ավանեսյան
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում կարմրուկի 13 դեպք ենք գրանցել։ Տարբեր ժամանակներում բռնկումները շարունակվում են, սակայն փոքր ծավալներով, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարը նշեց, որ պատվաստման աշխատանքներն ընթանում են մեծ թափով, և այժմ պատվաստումներ են իրականցվում բուժաշխատողների շրջանում, քանի որ հենց նրանք են հանդիսանում առաջին թիրախը և հետագայում նաև փոխանցողը։
Ըստ նախարարի՝ պատվաստումները պետք է օգնեն մեկ-երկու ամսում մարել բռնկումը, սակայն միևնույն ժամանակ դեռ շատ են նաև բերովի դեպքերը։
«Տարածաշրջանում իրավիճակը բավական լարված է։ Կան երկրներ, որտեղ բռնկումները շատ ավելի մեծ ծավալների են հասնում, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք չենք կարող խուսափել Հայաստանում բերովի դեպքերից», - շեշտեց նախարարը։

За последнюю неделю в Армении зарегистрировано 13 случаев кори – Анаит Аванесян
За последнюю неделю в Армении зарегистрировано 13 случаев кори: вспышки продолжаются, однако их объемы небольшие, заявила сегодня журналистам министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Министр отметила, что работы по вакцинации активизировались и сейчас проводятся прививки медицинских работников, поскольку они не только подвержены риску инфицирования, но и сами могут являться источником инфекции для пациентов.
По словам министра, вакцинация приведет к снижению числа заражений в течение одного-двух месяцев, но есть много случаев, когда инфекция привезена из других стран.
«Ситуация в регионе довольно напряженная. Есть страны, где вспышки инфекции достигают более крупных масштабов, это демонстрирует, что мы не можем избежать привезенных случаев заражения», - отметила она.