«ՀայաՔվե»-ն ազգային նախաձեռնություն է, բացարձակ կապ չունի այսօրվա խորհրդարանի իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերության հետ. Մինասյան
06/07/2023 16:53
Բնականաբար, հավատում եմ «ՀայաՔվե»-ի հաջողությանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
«Սա առաջին նման մասշտաբային նախաձեռնությունն է։ Հաշվի առնելով հարցի  չափազանց կարևոր լինելը մեր ժողովրդի համար, հավատում եմ, որ մեր ժողովուրդը չի կարող այս հնարավորությունը բաց թողնել՝ օրենքի նախագծի հեղինակ դառնալու և պարտադրելու ԱԺ-ին, որպեսզի ընդունվի այս օրենքը։ Այս նախաձեռնության հաջողությունը բերելու է նաև միջազգային հանրության կողմից Հայաստնի և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության դիրքերի ավելի ամրացմանը», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։
Ինչ վերաբերում է իշխանության արձագանքին «ՀայաՔվե» նախաձեռնությանը՝ Մինասյանն ասաց, թե նրանք փորձում են քարոզչության միջոցով հանրային ծառայողներին զերծ պահել նախաձեռնությանը միանալուց՝ ներկայացնելով, թե այն սովորական ընդդիմություն-իշխանություն հարաբերության հարց է։
«Չկա այդպիսի բան։ Այս նախաձեռնությունն ազգային է, մեր պետականության նախաձեռնությունն  է, մեր քաղաքացիների նախաձեռնությունն է, բացարձակ կապ չունի այսօրվա խորհրդարանի իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերության հետ, ոչ էլ իրենց պատկերացրած աթոռակռվի հետ», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։

«Айакве» – национальная инициатива, абсолютно не связана с отношениями оппозиция-власть: Арцвик Минасян
06/07/2023 18:06
Естественно, я верю в успех законодательной инициативы «Айакве», заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян.
«Это первая подобная масштабная инициатива. Учитывая чрезвычайную важность вопроса для нашего народа, я верю, что наш народ не может упустить возможность стать автором проекта закона и принудить НС принять этот закон. Эта инициатива принесёт успех также укреплению позиций защиты прав Армении и армянского народа», - сказал Арцвик Минасян.
Что касается реакции властей на инициативу «Айакве», то Минасян сказал, что пытаются посредством пропаганды представить, будто это обычный вопрос отношений оппозиция – власть, чтобы общественные служащие не присоединились к инициативе.
«Подобного нет. Эта – национальная инициатива. Она является инициативой наших граждан и не имеет абсолютно никакой связи с отношениями между оппозицией и властями в сегодняшнем парламенте, а также с борьбой за кресла, как представляют они», - сказал Арцвик Минасян.