Արցախյան կողմը խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին հանդիպումների մասին բազմաթիվ առաջարկներ է փոխանցել, որոնք մերժվել են. Սերգեյ Ղազարյան
06/07/2023 11:13
Արցախյան կողմը չի մերժել Բաքու-Ստեփանակերտ հանդիպումը մի պարզ պատճառով, քանի որ արցախյան կողմն ամենից շահագրգիռն է նման իրական երկխոսության մեջ, Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամուրջ-ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը։
«Որպեսզի այդ երկխոսությունը կառուցողական բնույթ ունենա, որոշ չափորոշիչների պետք է համապատասխանեն, այդ իսկ պատճառով է, որ քննարկումները դեռ շարունակվում են։ Այս ընթացքում տարբեր առաջարկներ ենք ստացել երրորդ երկրների ներկայացուցիչներից, միջազգային կազմակերպություններից՝ նման հանդիպումներ կազմակերպելու մասին», - ասաց նախարարը։
Նա նշեց, թե այս տարվա փետրվարի 24-ին և մարտի 1-ին նմանատիպ հանդիպումներ տեղի են ունեցել ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ՝ նրանց տեղակայման վայրում։
«Քննարկվել են տեխնիկական հարցեր, սակայն ադրբեջանական կողմն ամբողջությամբ խեղաթյուրեց այդ հանդիպումների իմաստը՝ ներկայացնելով այն իբր վերաինտեգրման շուրջ բանակցությունների մեկնարկ։ Ճնշումների տակ բանակցություն կամ երկխոսություն չի կարող լինել։ Եթե նրանք ճանապարհ են փակում, մենք ինչպես կարող ենք հասկանալ, որ ադրբեջանական կողմն այդ երկխոսությանը պատրաստ է», - ասաց Արցախի արտգործնախարարը՝ հավելելով, որ արցախյան կողմը խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին հանդիպումների մասին բազմաթիվ առաջարկներ է փոխանցել, որոնք մերժվել են։

Арцахская сторона через миротворцев передала Азербайджану многочисленные предложения, которые были отвергнуты – Сергей Газарян
06/07/2023 12:31
Арцах никогда не отказывался от встречи Баку-Степанакерт, поскольку арцахская сторона больше всех заинтересована в реальном диалоге, заявил министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян в ходе видеомоста Ереван-Степанакерт.
«Чтобы этот диалог был конструктивным, он должен соответствовать некоторым требованиям, именно поэтому обсуждения пока продолжаются. За этот период мы получили различные предложения от представителей третьих стран, международных организаций об организации таких встреч», - сказал министр.
Он отметил, что 24 февраля и 1 марта состоялись аналогичные встречи с представителями Азербайджана при посредничестве российских миротворцев   в месте их дислокации.
«Были обсуждены технические вопросы, однако азербайджанская сторона полностью исказила смысл этих встреч, представив их как начало переговоров вокруг реинтеграции. Переговоры или диалог не могут проходить под давлением. Если они блокируют дорогу, как мы можем понять, что азербайджанская сторона готова к переговорам», - сказал глава МИД Арцаха, добавив, что арцахская сторона через российских миротворцев передала Азербайджану многочисленные предложения, которые были отвергнуты.