Ամեն ինչ արվում է՝ մարդիկ հուսահատվեն և չհավատան, որ կարող են ապրել իրենց հայրենիքում. Ռուբեն Վարդանյան
08/07/2023 12:41
Արցախում մենք լուրջ խնդիր ունենք, քանի որ 44-օրյա պատերազմը շոկային ազդեցություն  է թողել հասարակության վրա, մարդիկ իրավիճակից կտրվել են և չեն ուզում իրավիճակն ընդունել, այսօր «Հայաստն-Սփյուռք-Արցախ համագործակցություն» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի շրջափակումն ամեն օր բարդացնում է իրավիճակը.«Մենք չունենք բենզին, դիզվառելիք, տարիքով մարդիկ չեն կարողանում դեղեր գնել: Մարդիկ չեն ցանկանում հասկանալ, որ սա շատ վտանգավոր իրավիճակ է: Շրջափակումն ունի մեկ լավ կողմ՝ մենք բոլորս այդտեղ մեկ նավի մեջ ենք, բոլորս հավասար ենք: Սակայն, անջատվածությունը շատ վատ բան է, այն բերում է անտարբերության:
Ամեն ինչ ավելի է խորացել ՀՀ իշխանությունների կողմից հնչեցված թեզերով, որ Արցախը մեր գլխացավանքն է և եթե Արցախից ազատվենք, ՀՀ-ն կունենա խաղաղություն: Դրանք արմատավորվում են շատ վտանգավոր թեզերով, դրանք Արարատ լեռան, Նեմեսիսի հուշարձանի մասով են, այն, որ  պատերազմի ժամանակ բոլոր տղամարդիկ դասալիքներ են եղել, հայ կանայք երջանիկ չեն եղել, եկեղեցին վատն է, և այլն:
Ցավոք, մարդիկ չեն հասկացել, որ պատերազմը չի վերջացել: Ամեն ինչ արվում է, որ մարդիկ հուսահատվեն և չհավատան, որ կարող են ապրել իրենց հայրենիքում»:
Նա նաև հավելեց, որ այսօր զարգացման ծրագիր ունեն, որը 77 ուղղությունով է, աշխատանքային խմբերն աշխատում են։ Արդեն տասնյակ ծրագրեր են իրականացրել։

Делается все, чтобы люди здесь отчаялись и не верили, что могут жить на родине – Рубен Варданян
У нас есть серьезная проблема в Арцахе, поскольку 44-дневная война оказала шоковое воздействие на общество, люди оторваны от реальности и не хотят принять ситуацию, заявил сегодня в ходе обсуждения на тему «Армения-Диаспора-Арцах» бывший госминистр Республики Арцах Рубен Варданян.
По его словам, блокада Арцаха с каждым днем усугубляет ситуацию.
«У нас нет бензина, дизтоплива, пожилые люди не могут покупать лекарства. Люди не хотят понять, что это очень опасная ситуация. У блокады есть единственная положительная сторона – все мы здесь в одной лодке, все равны. Но разделенность – очень плохая вещь, она приводит к безразличию.
Эта проблема ещё больше усугубилась из-за озвученных властями Армении тезисов, что Арцах – наша головная боль, и, если освободиться от неё, то в Армении будет мир. Все это укореняется очень опасными тезисами – о горе Арарат, памятнике участникам операции «Немезис», заявлениями о том, что во время войны все мужчины были дезертирами, армянские женщины несчастные, церковь – плохая и т.д.
К сожалению, люди не поняли, что война не закончилась. Делается все, чтобы люди здесь отчаялись и не верили, что могут жить на родине», - сказал он.
Он также добавил, что сегодня у них есть программа развития – по 77 направлениям, рабочие группы работают. Уже реализованы десятки программ.