«Փաստ». Ադրբեջանից դիմել են Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով դադարեցնել Հայաստանի հանքարդյունաբերական գործունեությունը
08/07/2023 09:27
«Փաստ» թերթը գրում է. «Երեկ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի հասարակական կազմակեպությունները բաց նամակով դիմել են Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով դադարեցնել Հայաստանի կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերական գործունեությունը, որը «խաթարում է Հարավային Կովկասում բնապահպանական կայունությունը»:
Ադրբեջանցիները մասնավորաբար կոչ են արել Հայաստանի Հանրապետությանն անհապաղ դադարեցնել մի շարք ձեռնարկությունների, այդ թվում՝ Քաջարանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի, Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, Սոթքի ոսկու հանքի, Ախթալայի հանքավայրի, Գեղարքունիքի պղնձաձուլարանի գործունեությունը, ինչպես նաև Երասխում նոր մետալուրգիական գործարանի կառուցումը: Այն, որ ադրբեջանցիներն իրենց բնապահպանական կեղծ թեզերն արդեն փորձում են տարածել մեր երկրի վրա, կարծում ենք՝ չի զարմացնում:
Հասկանալի է, որ Ադրբեջանում բոլոր նման կառույցները ուղղակիորեն կապված են այդ երկրի իշխանությունների հետ և ինքնուրույն, առանց քաղաքական ենթատեքստի, որևէ քայլ անգամ չեն անում: Սակայն այստեղ առկա է հարցի մյուս կողմը: Բանն այն է, որ տևական ժամանակ մասնագետները զգուշացնում են, որ նմանատիպ հարցերում մեր կողմից ցանկացած անհաշվենկատ քայլ կամ հայտարարություն, որքան էլ նպատակներն ազնիվ լինեն, առավել ևս՝ հրապարակայնացում, կարող է քարոզչական լրացուցիչ գործիք դառնալ թշնամու համար:
Սա, ցավոք, այս դեպքերից է, և Ադրբեջանը, ինքնին լինելով նաև էկոլոգիական հանցագործ երկիր, համարձակվում է բնապահպանական կոչ հնչեցնել Հայաստանի ուղղությամբ՝ մասնավորաբար նաև առիթավորվելով այդ թեմայով մեր ներքին դաշտում տիրաժավորվող որոշակի մոտեցումներից»։

«Паст»: НПО Азербайджана обратились к Николу Пашиняну с требованием прекратить деятельность горнодобывающей промышленности Армении
08/07/2023 12:21
Газета «Паст » пишет, что вчера стало известно, что общественные организации Азербайджана обратились к Николу Пашиняну с открытым письмом, потребовав прекратить деятельность горнодобывающей промышленности Армении, которая «нарушает» экологическую стабильность в регионе Южного Кавказа.
«Азербайджанцы, в частности, призвали Республику Армения прекратить деятельность ряда предприятий, в том числе Зангезурского медно-молибденового комбината в Каджаране, Капанского горно-обогатительного комбината, Агаракского медно-молибденового комбината, Сотского золотоносного рудника, Ахталинского месторождения, Гегаркуникского медеплавильного завода, а также строительство металлургического завода в Ерасхе. То, что азербайджанцы уже пытаются распространять свои ложные экологические тезисы на нашу страну, считаем, не удивительно.
Понятно, что все подобные структуры в Азербайджане напрямую связаны с властями этой страны, не делают каких-либо шагов без политического подтекста. Дело в том, что уже длительное время эксперты предупреждали, что любой нерасчетливый шаг или заявление с нашей стороны в подобных вопросах, какими бы честными ни были намерения, тем более публичные, могут стать дополнительным пропагандистским инструментом для врага.
Это, к сожалению, именно такой случай, и Азербайджан, будучи страной-экологическим преступником, смеет адресовать Армении экологический призыв, в частности воспользовавшись также тиражируемыми в нашем внутреннем поле определенными подходами», - пишет газета.