ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին մնում է միջոցներ ձեռնարկել դատարանի վճռի կատարման համար․ Արտակ Բեգլարյան
08/07/2023 13:37
Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը իր «Թելեգրամ» ալիքում անդրադարձել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշմանը՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու մասին Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
«Ի՞նչ է նշանակում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշումը՝ Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
Առաջինը՝ Դատարանը հաստատել է 2023 թվականի փետրվարի 22-ի իր որոշումը, որով պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան երթևեկությունն ապահովելու համար։ Այս հաստատումն արդեն նշանակում է դատարանի դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանը չի կատարել այդ որոշումը և պարտավոր է կատարել այն։
Երկրորդը՝ Դատարանը գտել է, որ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճիռը լրացնելու անհրաժեշտություն չկա։ Այլ կերպ ասած, ենթադրվում է, որ դատարանը չի նախընտրել խորանալ տարբեր քաղաքական և տեխնիկական հարցերի մեջ։ Ամեն դեպքում, այս որոշման մանրամասները հնարավոր կլինի հստակ հասկանալ, երբ մի քանի օր անց հրապարակվեն դրա պատճառները:
Երրորդը՝ ակնհայտ է, որ այս որոշումը չի նշանակում ադրբեջանական ապօրինի անցակետի լեգիտիմացում, բայց կարող է ունենալ նաև հակասական մեկնաբանություն, քանի որ հաստատում է խախտված երթևեկության առկայությունը: Թե ինչ միջոցներով է ադրբեջանական կողմը խախտում երթևեկությունը (անցակետ, բանակ, բետոնե արգելապատնեշներ, ակտիվիստներ-ահաբեկիչներ), դատարանը դրան չի անդրադարձել:
Միջազգային հանրությանը (առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին) մնում է համապարփակ և հրատապ միջոցներ ձեռնարկել դատարանի փետրվարի 22-ի վճռի պատշաճ կատարման համար, հատկապես հունիսի 15-ից մարդասիրական մատակարարումների ամբողջական կասեցման պայմաններում»,- նշել է  նա։

Совету Безопасности ООН остается принять всеобъемлющие и срочные меры для надлежащего исполнения решения суда – Артак Бегларян
Советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян обратился в своем Telegram-канале к решению Международного суда ООН от 6 июля в связи с заявлением Армении относительно установки азербайджанского пропускного пункта в Лачинском коридоре.
«Международный суд подтвердил свое решение, обязав Азербайджан обеспечить беспрепятственное движение по Лачинскому коридору – пресс-секретарь МИД
Международный суд единогласно подтвердил свое решение, обязав Азербайджан обеспечить беспрепятственное движение по Лачинскому коридору. Об этом написала в своем микроблоге в Twitter пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
«Решение суда, которое понятно и не изменилось с 22 февраля 2023 года, должно полностью выполняться Азербайджаном, без каких-либо спекуляций и ложных толкований текста», - написала Бадалян.
Что означает решение Международного суда ООН от 6 июля по заявлению Армении об установке азербайджанского КПП в Кашатагском (Лачинском) коридоре?
1. Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 года, которым обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор. Это подтверждение уже означает позицию суда о том, что Азербайджан не выполнил данное решение и обязан его выполнить.
2. Суд посчитал, что в дополнении решения от 22 февраля 2023 года нет необходимости. Иными словами, предполагается, что суд не предпочел вдаваться в подробности различных политических и технических моментов: в любом случае детали этого решения можно будет четко понять, когда через несколько дней будут опубликованы его причины.
3. Очевидно, что это решение не означает легитимизации азербайджанского незаконного КПП, но может иметь и противоречивую интерпретацию, поскольку подтверждает наличие нарушенного движения. Какими средствами азербайджанская сторона нарушает движение (блокпост, армия, бетонные барьеры, активисты-террористы), суд на это не ссылался.
Международному сообществу (в первую очередь Совету Безопасности ООН) остается принять всеобъемлющие и срочные меры для надлежащего исполнения решения суда от 22 февраля, особенно в условиях полной приостановки гуманитарных поставок с 15 июня», - отметил он.