Մարտակերտ քաղաքում մեքենայի մեջ հայտնաբերվել են անհետ կորած 3 և 6 տարեկան երեխաների դիերը․ մահվան պատճառը բարձր ջերմաստիճանն է
08/07/2023 13:58
Հուլիսի 7-ին` ժամը 22:00-ին, Մարտակերտի շրջանի Աղաբեկալանջ գյուղի բնակիչ Վ. Ն.-ն, ոստիկանություն է դիմել այն մասին, որ իր երկու անչափահաս երեխաներին` 3 տարեկան Լ. Ն.-ին և և 6-ամյա Գ.Ն.-ին,  նույն օրը ժամը 14:00-ի սահմաննեում թողել է տանը` առանց հսկողության և ինքը աշխատանքի բերումով մեկնել Մարտակերտ քաղաք։ Այդ մասին հայտնում են ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունից։
Ժամը 17:30-ի սահմաններում  վերադարձել է տուն  և տեսել, որ երեխաները տանը չեն։
Հաղորդումը փոխանցվել է նաև արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շրջանային բաժին, որից հետո համատեղ սկսվել է երեխաների որոնման աշխատանքները։
Հուլիսի 8-ին առավոտյան ժամը 07:30-ին, Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ Ա.Գ.-ից  ահազանգ է ստացվել,  որ Գ.Նժդեհ փողոցում իրեն պատկանող «BMW» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ մահացած 2  երեխա է հայտնաբերել:
Կանչի վայր մեկնած ոստիկանության ծառայողները պարզել են, որ Ա. Գ.-ն  ժամը 07:25-ի սահմաններում, ստուգելու նպատակով բացել է նույն փողոցում կայանված իրեն պատկանող նշված ավտոմեքենայի դուռը, որտեղ հայտնաբերել է հուլիսի 7-ից անհայտ կորած երեխաների դիերը:
Կատարված քննության շրջանակներում,  ստուգվել են բոլոր տեսախցիկները, որոնք ֆիքսել են, որ անչափահաս երեխաները ինքնուրույն մտել են Մարտակերտ քաղաք, այնուհետև բացել նշված մեքենայի հետևի դուռը, քնել նստարանին։ Նախնական տվյալներով մահվան պատճառ է հանդիսացել մեքենայում բարձր ջերմաստիճանը։

В Мартакертском районе Арцаха обнаружены тела двух пропавших детей в возрасте 3 и 6 лет
7 июля, в 22:00, житель села Агабекаландж Мартунинского района В.Н. обратился в полицию, сообщив о том, что в тот же день, в районе 14:00, он оставил дома без присмотра двух своих несовершеннолетних детей – 3-летнего Л.Н. и 6-летнего Г.Н. и уехал по работе в город Мартакерт, сообщает полиция МВД Республики Арцах.
Около 17:30 он вернулся домой и увидел, что детей нет дома.
Сообщение было передано также в районное отделение Государственной службы по чрезвычайным положениям, после чего начались совместные поиски детей.
8 июля в 07:30 утра от жителя города Мартакерт А.Г. поступил сигнал о том, что он обнаружил в принадлежащей ему машине марки «BMW» на улице Г.Нжде 2 мертвых детей.
Сотрудники полиции, выехавшие по вызову на место происшествия, установили, что в районе 07:25 А.Г. открыл дверь своей машины, припаркованной на той же улице, где обнаружил тела детей, пропавших без вести с 7 июля.
В рамках проведенного расследования были проверены все камеры, которые зафиксировали, что несовершеннолетние дети самостоятельно добрались до города Мартакерт, затем открыли заднюю дверь указанного автомобиля, уснули на сиденье. По предварительным данным, причиной смерти стала высокая температура в автомобиле.