Ո՞նց կարող է Նաիրի Հունանյանը լինել «ՀայաՔվեի» դեմքը․ ամենակեղտոտ մեթոդներով է հակազդում այս իշխանությունը․ Չալաբյան
08/07/2023 11:16
Մեկ շաբաթվա մեջ մենք գործարկեցինք քվեարկության 12 կետ Երևանում և 14 կետ մարզերում, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «ՀայաՔվե » նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը:
Նրա խոսքով՝  նախաձեռնության մասով  հանրային շատ մեծ քննարկում է սկսվել.«Ստորագրահավաքի 1-2-րդ օրից սկսած՝ իշխանությունների կողմից սկսվեց հակազդեցությունը: Մեզ համար զարմանալի չէ: Միանգամից ամենասև, ամենակեղտոտ, նսեմ մեթոդներով է հակազդում այս իշխանությունը: Երեկ ես մի գրառում եմ տեսել, որտեղ պատկերված է Նաիրի Հունանյանը և գրված է.«Սա է «ՀայաՔվեի» դեմքը»։ Ո՞նց կարող է Նաիրի Հունանյանը լինել «ՀայաՔվեի» դեմքը»:
Չալաբյանը նշեց, որ նման բաներն ուղղակի զարհուրելի են. «Անձամբ ես աշխատել եմ Վազգեն Սարգսյանի կառավարությունում, հայրս աշխատել է Վազգեն Սարգսյանի հետ՝ ՊՆ-ում, ո՞նց կարող է Նաիրի Հունանյանը լինել «ՀայաՔվեի» դեմքը, մենք ենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս ենք դեմքը: Ու այն սրիկաները, որոնք ուզում են ցեխ շպրտել  «ՀայաՔվե»-ի վրա, ես համոզված եմ, որ «ՀայաՔվե»-ն նրանց կուղարկի պատմության աղբանոցը: «ՀայաՔվե»-ն ազնիվ, անկաշառ հայ մարդիկ են, որոնք ուզում են իրենց հայրենիքը պաշտպանել: Իրենց բոլոր փորձերը՝ «ՀայաՔվե»-ն կապել անցյալի  հանցագործությունների հետ, ձախողված են: Դա մենք տեսնում ենք մեր ժողովրդի աջակցության մեջ: Երբ վերլուծում ենք այս ամենը, հասկանում ենք, որ գործող իշխանության սարսափը, որն իրենք պրոյեկտում են, մի քանի պատճառ ունի: «ՀայաՔվե»-ն բացարձակ նոր նախաձեռնություն է։ Այստեղ մարդիկ են, ովքեր նախկինում քաղաքականության մեջ չեն եղել, հիմա էլ փաստացի քաղաքականությամբ չեն զբաղվում: Սա քաղաքացիական հայտ է»:

Власти самыми грязными методами оказывают противодействие «Айакве» – Аветик Чалабян
В течение одной недели мы задействовали для сбора подписей 12 пунктов в Ереване и 14 пунктов в областях Армении, заявил сегодня журналистам координатор законодательной гражданской инициативы «Айакве» Аветик Чалабян.
По его словам, по части инициативы началось большое общественное обсуждение: «Начиная с 1-2 дня сбора подписей, власти начали создавать препятствия. Нас это не удивило. Эта власть оказывает противодействие самыми черными, грязными, низкими методами. Вчера я увидел публикацию с изображением Наири Унаняна, там написано: «Это лицо ″Айакве″». Как может Наири Унанян быть лицом Айакве?».
Аветик Чалабян отметил, что подобные действия возмутительны. «Лично я работал в правительстве Вазгена Саркисяна, мой отец работал с Вазгеном Саркисяном в министерстве обороны, как может Наири Унанян быть лицом ″Айакве″? Лицом ″Айакве″ являемся мы –граждане. И я уверен, что те негодяи, которые хотят дискредитировать ″Айакве″, будут выброшены на помойку истории. ″Айакве″ – это честные, неподкупные армяне, которые хотят защитить свою Родину. Все их попытки связать ″Айакве″ преступлениями прошлого, обречены на провал. Мы видим это в поддержке нашего народа. Когда мы анализируем все это, то понимаем, что ужас действующей власти, который они проецируют, имеет несколько причин. ″Айакве″ абсолютно новая инициатива. Здесь собрались люди, которые в прошлом не были в политике, да и сейчас практически не занимаются политикой. Это гражданская заявка», - сказал Чалабян.