Իսկ հնարավո՞ր էր արդյոք հրեա ժողովրդին կոչ անել՝ ապրել  հիտլերյան նացիստական իշխանության ներքո․ Արցախի քաղաքացիական հասարակություն
10/07/2023 18:25
Իսկ հնարավո՞ր էր արդյոք հրեա ժողովրդին կոչ անել՝ ապրել հիտլերյան նացիստական իշխանության ներքո․ Արցախի քաղաքացիական հասարակություն
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է Արցախի քաղաքացիական հասարակության բաց նամակը միջազգային հանրությանը՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների և ցեղասպանության քաղաքականության առնչությամբ․
«Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովուրդը, որ կանգնած է ցեղասպանության սպառնալիքի առաջ, դիմում է աշխարհի բոլոր երկրներին ու ժողովուրդներին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին, որոնք կոչված են ապահովելու միջազգային իրավունքի պատշաճ կատարումը։
2023 թվականի հունիսի 15-ին Հակարիի կամրջի մոտ հերթական սադրանք նախաձեռնելով՝ Ադրբեջանը խորացրել է Արցախի շրջափակումը, որը տևում է գրեթե 7 ամիս՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից սկսած։ Ադրբեջանն արգելափակել է ԿԽՄԿ-ի և ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից իրականացվող մարդասիրական փոխադրումները, այդ թվում՝ հիվանդների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետության բուժհաստատություններ, սննդամթերքի, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, վառելիքի մատակարարումները՝ դրանով իսկ կտրուկ սրելով երկրում առկա հումանիտար ճգնաժամը։ Մեկ շաբաթ անց՝ 2023 թվականի հունիսի 22-ին, ադրբեջանական կողմը բետոնե պատնեշներ է տեղադրել կամրջի վրա, որտեղ 2023 թվականի ապրիլի 23-ին ապօրինի անցակետ է տեղադրվել՝ բառացիորեն փակելով Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ 2023 թվականի հունիսի 25-ից ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ հիվանդների տեղափոխումը Հայաստանի բուժհաստատություններ վերականգնվել է, սակայն, քաջածանոթ լինելով Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագծին, որն օգտագործում է հումանիտար խնդիրները որպես Արցախի վրա ճնշում գործադրելու լծակ՝ երաշխիքներ չկան, որ այդ փոխադրումները նորից չեն ընդհատվելու։ Ադրբեջանի այս գործողությունները չպետք է դիտարկվեն որպես առանձին ագրեսիայի դրսևորումներ, այլ որպես Արցախի և նրա բնիկ հայ բնակչության դեմ էթնիկ զտումների հետևողական և համակարգված քաղաքականության բաղադրիչներ։
2023 թվականի հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերն Ադրբեջանը հերթական ռազմական ագրեսիային է դիմել Արցախի դեմ՝ հրետանու և ԱԹՍ֊ի կիրառմամբ, որին զոհ են գնացել չորս զինծառայողներ, որոնք պաշտպանում էին իրենց հայրենիքն ու խաղաղ բնակչությանը։
Անտեսելով Եվրոպական խորհրդարանի 2023 թ․ հունվարի 19-ի և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2023 թ․ հունիսի 22-ի բանաձևերը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) 2022 թ․ դեկտեմբերի 21-ի և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշումները՝ Ադրբեջանը, կարծես ծաղրելով այդ կազմակերպությունների հեղինակությունը, համառորեն շարունակում է Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանության և հայրենազրկման քաղաքականությունը՝ դրսևորելով հանցավոր կամայականություն և հակադրվելով քաղաքակիրթ աշխարհին։ Բացի այդ, Ադրբեջանի նախագահը բացահայտորեն սպառնում է միջազգային հանրության այն ներկայացուցիչներին, որոնք չեն կիսում նրա մոտեցումը Արցախի հիմնախնդրի լուծման հարցում՝ հայտարարելով, որ միջազգային իրավունքն ամբողջությամբ Ադրբեջանի կողմն է։
Պաշտոնական Բաքուն, չընդունելով Արցախի ժողովրդին անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու պահանջները, մշտապես պնդում է, որ դա Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է, որն ինքը մտադիր է լուծելու սեփական հայեցողությամբ։ Բռնապետական Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մաս կազմող և ադրբեջանական հասարակության մեջ ներծծված, բազմաթիվ ապացույցներով փաստվող սարսափելի մեծ հայատյացության համատեքստում, դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպիսին կարող է լինել այդ որոշումը, եթե Արցախի ժողովուրդը հանկարծ հայտնվի Բաքվի իշխանության ներքո։
Ողջունում ենք աճող միջազգային ըմբռնումն առ այն, որ Արցախի ժողովուրդը պաշտպանության միջազգային ամուր երաշխիքների կարիք ունի։ Շնորհակալություն ենք հայտնում կոնգրեսականներին, որոնք այդ դիրքորոշմամբ հանդես են եկել 2023 թ․հունիսի 21֊ին ԱՄՆ Կոնգրեսում՝ իրերն իրենց անուններով կոչելով և օբյեկտիվ գնահատական տալով Ադրբեջանի քաղաքականությանը։ Շնորհակալ ենք նաև բոլոր այլ միջազգային դերակատարներին, որոնք վճռականություն են ցուցաբերում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ հարուցվող գոյաբանական սպառնալիքների մասին բարձրաձայնելու հարցում։
Հույս ենք հայտնում, որ աշխարհում էլ ավելի մեծ թվով մարդիկ կկարողանան ըմբռնել հակամարտության իրական պատճառներն ու կհասկանան, թե ինչու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը դեռ 1988 թվականին դիմել է Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս գալու և Հայաստանին միանալու իրավաչափ խնդրանքով, ինչն էլ ադրբեջանական ագրեսիայի և արյունալի պատերազմի սանձազերծման պատճառ է հանդիսացել, որի ժամանակ հայերը ստիպված էին ինքնապաշտպանվել։
Հիմա, երբ տարբեր միջազգային հարթակներից անհասկանալիորեն հնչում են Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու ճանապարհով հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ կոչեր, մենք առաջարկում ենք վերհիշել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի պատմությունն ու փորձել պատկերացնել՝ իսկ հնարավո՞ր էր արդյոք հրեա ժողովրդին կոչ անել ապրելու հիտլերյան նացիստական իշխանության ներքո։ Ժամանակակից Ադրբեջանը նույնպես հայերի նկատմամբ նացիստական տրամադրված երկիր է, և դրանում դժվար չէ համոզվել հարցին օբյեկտիվ հայացքով նայելու դեպքում՝ բացառելով ադրբեջանական քարոզչամեքենայի միակողմանի պահանջները։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված երեք պատերազմների, ջարդերի, բռնի տեղահանությունների, հոգեբանական ահաբեկման, մարդկային և նյութական կորուստների արհավիրքներով անցած Արցախի ժողովուրդը, շարունակելով ապրել վերահաս գոյաբանական սպառնալիքների ներքո, դիմում է բոլոր միջազգային մեխանիզմները գործարկելու պահանջով՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպանության քաղաքականությունը։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ մենք պահանջում ենք բոլոր համապատասխան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ներկայությունն Արցախում։ Հաշվի առնելով 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ամրագրված պայմանավորվածությունների խախտումները, համաձայն որոնց  պետք է ապահովվի ազատ և անվտանգ շարժը Լաչինի միջանցքով՝ կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին՝ ի դեմս ՄԱԿ֊ի, միջազգային առաքելություն ուղարկել Արցախի Հանրապետություն (Լեռնային Ղարաբաղ)՝ Արցախում հումանիտար աղետը կանխելու և խաղաղապահ ինստիտուտի աշխատանքն ամրապնդելու և բարելավելու նպատակով։
Անդրբեջանի կողմից ՄԻԵԴ և ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի՝ շրջափակման ընթացքում կայացրած որոշումները բացահայտ չկատարելու հանգամանքով պայմանավորված՝ դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ այդ երկրի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու պահանջով։
Արցախի քաղաքացիական հասարակության անունից դիմում ենք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին և քաղհասարակությանը՝ Արցախի ձայնը միջազգային լայն հասարակությանը հասցնելու և իրենց կառավարություններից գործնական քայլեր պահանջելու խնդրանքով՝ Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ ուղղված հերթական հանցագործությունները կանխելու նպատակով։
Երախտագիտություն հայտնելով Արցախի ժողովրդի ճակատագրի նկատմամբ ցուցաբերվող մտահոգության համար՝ ընդգծում ենք, որ մեր իրավունքների և անվտանգության ապահովման միակ հուսալի երաշխիքն Արցախի ժողովրդի՝ միջազգային իրավունքով ամրագրված ինքնորոշման և ազատ կամարտահայտության իրավունքի վրա հիմնված Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է։
Արցախն ուժեղի իրավունքով որևէ մեկին բաժին հասած տարածք չէ, այլ մեր հայրենիքն է, որտեղ մենք ունենք անվտանգ կյանքի լիարժեք և անքակտելի իրավունք։ Արցախն ընդամենը 120 հազարանոց մի բուռ ժողովուրդ չէ (չհաշված 2020 թվականին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով իրենց տներից վտարված Արցախի շուրջ 30 հազար տեղահանված բնակիչները)։ Այսօր Արցախը ժողովրդավարական աշխարհի հռչակած արժեքների մի հերթական փորձաքարը և լակմուսի թուղթն է։ Պայմանավորված այն բանով, թե ինչ ընտրություն է կատարվելու՝ մի կողմից ստի, խտրականության, բռնության, ահաբեկչության, բռնապետության և, մյուս կողմից, ազատության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարգման միջև, հստակեցվելու է փոխակերպվող աշխարհակարգի արժեքային էությունը։

Сегодня Арцах – это проверка на декларируемые демократическим миром ценности и лакмусовая бумага миропорядка: заявление общественных организаций Арцаха
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян опубликовал на своей странице в Facebook открытое письмо гражданского общества Арцаха к международному сообществу в связи с продолжающейся политикой этнических чисток и геноцида со стороны Азербайджана.
«Народ Республики Арцах (Нагорный Карабах), находящийся перед лицом угрозы геноцида, обращается ко всем странам и народам мира, а также к международным организациям, призванным обеспечивать надлежащее исполнение международного права.
С 15 июня 2023г., прибегнув к провокации на мосту Хакари, Азербайджан ужесточил блокаду Арцаха, которая длится почти 7 месяцев, начиная с 12 декабря 2022г., заблокировав гуманитарные перевозки, осуществляемые МККК и российским миротворческим контингентом, в том числе перевозки пациентов в медучреждения Республики Армения, поставки продовольствия, лекарств, товаров первой необходимости, топлива, тем самым резко усугубив гуманитарный кризис в стране. Спустя неделю, 22 июня 2023г., азербайджанская сторона установила бетонные блоки на мосту, где был установлен незаконный контрольно-пропускной пункт (КПП) 23 апреля 2023г., уже в буквальном смысле перекрыв единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией и внешним миром. С 25 июня 2023г. перевозка пациентов в медицинские учреждения Армении в сопровождении МККК была восстановлена, однако, зная деструктивную поведенческую линию Азербайджана, который использует гуманитарные вопросы как рычаг давления на Арцах, нет никаких гарантий, что она не будет прервана вновь. Эти действия Азербайджана должны рассматриваться не как отдельные акты агрессии, а как часть последовательной и систематической политики этнической чистки против Арцаха и его коренного армянского населения. В ночь на 28 июня 2023г. Азербайджан прибегнул к очередной военной провокации против Арцаха с использованием дальнобойной артиллерии и беспилотника, в результате чего погибло четыре арцахских военнослужащих, защищавших свою Родину и мирный народ от азербайджанской агрессии.
Пренебрегая принятыми резолюциями Европарламента от 19 января 2023г. и Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) от 22 июня 2023г., решением Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) от 21 декабря 2022г., решением Международного суда ООН от 22 февраля 2023г., Азербайджан, будто насмехаясь над авторитетом этих организаций, упорно продолжает вести политику геноцида и патриацида в отношении народа Арцаха, демонстрируя преступное своеволие, тем самым противопоставляя себя цивилизованному миру. Кроме того, президент Азербайджана открытым текстом позволяет себе угрожать представителям международного сообщества, не разделяющим его подход к решению вопроса Арцаха, полагая при этом, что международное право целиком и полностью на стороне Азербайджана.
Официальный Баку отклоняет требование о предоставлении гарантий безопасности народу Арцаха и постоянно твердит о том, что это внутренняя проблема Азербайджана, которую он намерен решать по своему усмотрению. На фоне вопиющей армянофобии, ставшей частью государственной политики авторитарного режима Азербайджана и всецело пронизывающей азербайджанское общество, чему есть множество доказательств, нетрудно представить, каким может быть это «решение», если народ Арцаха вдруг окажется под властью Баку.
Приветствуем растущее международное понимание того, что народ Арцаха нуждается в твёрдых международных гарантиях защиты. Благодарим конгрессменов, которые выступали с этой позицией в Конгрессе США 21 июня 2023г., называя вещи своими именами и давая объективную оценку политике Азербайджана, так же, как и всех других международных акторов, которые имеют смелость говорить вслух об экзистенциальных угрозах со стороны Азербайджана, нависших над народом Арцаха.
Выражаем надежду на то, что всё больше людей в мире смогут разобраться в истинных причинах конфликта и поймут, почему народ Нагорного Карабаха ещё в 1988 году обратился с правомерной просьбой выйти из состава Азербайджанской ССР и присоединиться к Армении, что послужило причиной начала азербайджанской агрессии и кровопролитной войны, в которой арцахцы были вынуждены защищаться.
Сейчас, когда с разных международных площадок звучат призывы к мирному разрешению конфликта посредством включения Арцаха в состав Азербайджана, мы предлагаем вспомнить историю Второй мировой войны и попытаться представить себе: а возможно ли было бы призывать евреев жить под нацистским правительством Гитлера? Современный Азербайджан тоже является нацистским государством по отношению к армянам, и в этом нетрудно убедиться при объективном взгляде на этот вопрос, исключающем одностороннее потребление азербайджанской пропаганды.
Переживший ужасы развязанных Азербайджаном трёх войн, погромы, изгнание, психологический террор, человеческие и материальные потери, продолжая жить с нависшей экзистенциальной угрозой, народ Арцаха обращается с требованием задействовать все существующие международные механизмы для предотвращения осуществляемых Азербайджаном этнических чисток и геноцида.
Ввиду сложившейся ситуации мы требуем присутствия представителей всех соответствующих международных организаций в Арцахе. Учитывая нарушения договорённостей, отражённых в 6-м пункте Трёхстороннего Заявления от 9 ноября 2020г., согласно которому должен обеспечиваться свободный и безопасный проезд через Лачинский коридор, призываем международные организации в лице ООН направить международную миссию в Республику Арцах (Нагорный Карабах) с целью предотвращения гуманитарной катастрофы в Арцахе, укрепления и улучшения работы миротворческого института.
Также, в связи с тем, что Азербайджан неприкрыто игнорирует исполнения решений ЕСПЧ и Международного суда ООН, вынесенных во время блокады, мы обращаемся к международному сообществу с требованием ввода санкций против этой страны.
От лица гражданского общества Арцаха мы обращаемся к международному правозащитному и гражданскому обществу с просьбой помочь донести голос Арцаха до широкой международной общественности и требовать от своих правительств принятия реальных превентивных мер, дабы предотвратить очередные преступления Азербайджана против человечества.
Выражая благодарность за обеспокоенность судьбой народа Арцаха, подчёркиваем, что единственной надёжной гарантией соблюдения наших прав и безопасности является признание независимости Республики Арцах, которое основывается на праве народов на самоопределение, закреплённом в международном праве, и свободном волеизъявлении народа Арцаха.
Арцах не «территория», доставшаяся кому-то по праву сильного, а наша Родина, где мы имеем полное и неотъемлемое право на безопасную жизнь. Арцах не просто горстка 120 тысяч людей, не считая около 30 тысяч вынужденно переселённых арцахцев, изгнанных из своих домов по итогам военной агрессии Азербайджана в 2020 году. Сегодня Арцах – это проверка на декларируемые демократическим миром ценности и лакмусовая бумага миропорядка. Сущность ценностной системы меняющегося мирового порядка будет зависеть от выбора, который будет сделан между ложью, дискриминацией, насилием, терроризмом, авторитаризмом с одной стороны или свободой, демократией и соблюдением прав человека – с другой».
Общественная организация «Союз писателей Арцаха»
Общественная организация «Союз журналистов Арцаха»
Общественная организация «Союз художников Арцаха»
Общественная организация «Объединение слепых Арцаха»
Общественная организация «Возрождённая Родина»
Общественная организация «Материнство»
Общественная организация «Федерация профсоюзов НКР»
Общественная организация «Союз родственников погибших борцов за свободу НКР»
Общественная организация «Союз родственников без вести пропавших борцов за свободу»
Общественная организация «Союз беженцев»
Общественная организация «Наш дом-Арцах»
Общественная организация «Качар научный центр»
Общественная организация «Союз ветеранов Афганской войны»
Общественная организация защиты прав арцахских армян «Крунк»
Общественная организация «Центр инициатив ГЕН»
Общественная организация «Духовное возрождение»
Общественная организация «Защита животных в Арцахе»
Общественная организация «Независимый центр стратегических исследований»
Общественная организация «Совет старейшин Арцаха»
Общественная организация «Союз родственников погибших и пропавших без вести военнослужащих в третьей Арцахской войне»