Վահագն Խաչատուրյանը Եգիպտոսի դեսպանին շնորհավորել է Հեղափոխության օրվա առթիվ
Ողջունելով հյուրին՝ նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին և ի դեմս նրա՝ Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին գալիք ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա առթիվ և մաղթել շարունակական զարգացում ու բարգավաճում:
«Խնդրում եմ իմ ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել նաև հարգարժան նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսիին»,- ասել է նախագահը և ցանկություն հայտնել, որ երկու երկրների ղեկավարությունն անի ամեն հնարավորը՝ հայ-եգիպտական դարավոր բարեկամությունն առավել ամրապնդելու և զարգացնելու նպատակով:
Դեսպան Սերենադ Գամիլը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և շնորհավորանքի համար: «Սա, իրապես, մեծ պատիվ է մեզ համար, ինչը մենք շատ բարձր ենք գնահատում և արժևորում: Մեր նախագահի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում մենք զգացինք այն պատմական հարաբերությունների խորությունը, որը առկա է մեր երկու երկրների ժողովուրդների, ինչպես նաև քաղաքական մակարդակում և բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև: Միևնույն ժամանակ, մենք շատ հպարտ ենք այն մեծ ուշադրության և հոգածության համար, որն ընձեռվում է հայ-եգիպտական հարաբերությունների խորացմանը: Շնորհակալություն ենք հայտնում այն ուշադրության համար, որ անձամբ Դուք ընձեռում եք այդ հարաբերություններին: Շնորհակալ ենք շնորհավորական ուղերձի և մեր նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսիին ողջույնի խոսքեր փոխանցելու համար»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է երկկողմ հետաքրքրություններ ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա խթանմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ: Երկուստեք կարևորվել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը: Շեշտվել է փոխայցելությունների դրական ազդեցությունը երկու երկրների տնտեսական ոլորտում և գործարար միջավայրում նոր հետաքրքրությունների առաջացման և կապերի սերտացման վրա:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Երևան-Կահիրե ուղիղ չվերթների իրականացման հնարավորությունների և հեռանկարների վերաբերյալ: Երկուստեք կարևորվել է աշնանը նախատեսված հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը, որը կնպաստի հայ-եգիպտական համատեղ օրակարգի հարստացմանը:
Կարևորվել է Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգիայի, առողջապահական և այլ ոլորտներում արդյունավետ փոխգործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրականացմանն ուղղված ջանքերի խթանումը:

Ваагн Хачатурян принял посла Египта в Армении Серенад Гамиль
Президент Армении Ваагн Хачатурян сегодня принял посла Египта в Армении Серенад Гамиль, сообщает пресс-служба президента республики.
Приветствуя гостя, президент Хачатурян поздравил посла и дружественный народ Египта с наступающим национальным праздником – Днем Революции, пожелав дальнейшего развития и процветания.
«Хотел бы передать уважаемому президенту Абдель Фаттаху Ас-Сиси свои теплые приветствия и наилучшие пожелания», - сказал президент и выразил желание, чтобы руководство двух стран сделало все возможное для дальнейшего укрепления и развития многовековой армяно-египетской дружбы.
Посол Серенада Гамиль поблагодарила за теплый прием и поздравления. «Для нас это действительно большая честь, которую мы очень ценим. Во время визита нашего президента в Армению мы ощутили всю глубину исторических отношений, существующих между народами наших двух стран, а также на политическом уровне и на уровне высокопоставленных лиц. В то же время мы очень гордимся большим вниманием и заботой, уделяемыми углублению армяно-египетских отношений. Мы благодарим Вас за то внимание, которое Вы лично уделяете этим отношениям. Спасибо за поздравление и приветствие нашему президенту Абдель Фаттаху Аль-Сиси».
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, направленных на дальнейшее продвижение сотрудничества в сферах, представляющих двусторонний интерес. Обе стороны подчеркнули постоянное развитие политического диалога высокого уровня между Арменией и Египтом. Подчеркнуто положительное влияние взаимных визитов на появление новых интересов и более тесных связей в экономической сфере и бизнес-среде двух стран.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о возможностях и перспективах прямого авиарейса Ереван-Каир. С обеих сторон было подчеркнуто проведение запланированного на осень заседания армяно-египетской межправительственной комиссии, что будет способствовать обогащению совместной армяно-египетской повестки дня.
Особое внимание было уделено продвижению усилий, направленных на полную реализацию имеющегося потенциала эффективного взаимодействия между Арменией и Египтом в экономической, высокотехнологичной, возобновляемой энергетике, здравоохранении и других сферах.