Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանը, անձնական պատճառներից ելնելով, ժամանակից շուտ է գնում
Իրաքի Էրբիլ քաղաքում Ֆրանսիայի նախկին գլխավոր հյուպատոս, արտաքին հարաբերությունների հարցերով խորհրդական Օլիվիե Դեկոտինին նշանակվել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրամանագիրը Դեկոտինիի նշանակման մասին ստորագրվել է հուլիսի 6-ին և հրապարակվել Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրում։
Նորանշանակ դեսպանն իր լիազորությունների կատարմանը կանցնի հուլիսի 21-ից։ Նա այդ պաշտոնում կփոխարինի Անն Լույոյին, որը Հայաստանում Ֆրանսիայի դիվանագիտական առաքելությունը ղեկավարում էր 2021 թվականի օգոստոսից։
«Հետք»-ը գրում  է՝ սովորաբար, Ֆրանսիայի դեսպանները պաշտոնավարում են 3 տարի։ Անն Լույոյի պաշտոնավարման երրորդ տարին լրանալու էր 2024 թվականի օգոստոսին։ Սակայն նոր դեսպանը նշանակվում է Լույոյի պաշտոնավարման ավարտից մեկ տարի շուտ։
«Արդյոք Անն Լույոն հետ է կանչվել»,-«Հետք»-ը հարցրել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության մամուլի կցորդ Տաիսիա Հովհաննիսյանին։
«Դեսպանը անձնական պատճառներից ելնելով է ժամանակից շուտ գնում»,- պարզաբանել է նա։
Օլիվիե Դեկոտինին կարիերային դիվանագետ է և Սորբոնի համալսարանի շրջանավարտ։ 2012-2015 թվականներին եղել է Իրանում ֆրանսիական դեսպանության երկրորդ խորհրդական, վերլուծություններ է գրել Իրանի միջուկային ծրագրի և Իրանի տարածաշրջանային քաղաքականության թեմաներով, որոնք հրապարակվել են նաև The Washington Institute-ում։ Մինչ այդ, Օլիվիե Դեկոտինին աշխատել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատում՝ զբաղվելով Լիբիայում, Բալկաններում և Կովկասում ՆԱՏՕ-ի ու ԵՄ-ի գործողություններով։

Посол Франции Анн Луйо покидает в Армении раньше времени по личным причинам
Бывший генеральный консула Франции в Эрбиле, советник по иностранным делам Оливье Декоттиньи назначен послом Франции в Армении. Президент Франции Эммануэль Макрон подписал соответствующий указ 6 июля.
Новоназначенный посол приступит к исполнению своих полномочий с 21 июля. Он сменит на этой должности Анн Луйо, которая возглавляет французскую дипмиссию в Армении с августа 2021 года
Издание «Hetq» пишет, что обычно послы Франции возглавляют дипмиссии 3 года. Третий год пребывания Анн Луйо на посту посла Франции в Армении исполнялся только в августе 2024 года. Однако новый посол назначается за год до окончания срока полномочий Анн Луйо.
«Была ли Анн Луйо отозвана?» - поинтересовался корреспондент «Hetq» у пресс-атташе посольства Франции в Армении Таисии Ованнисян.
«Посол уходит раньше времени по личным причинам», - разъяснила она.
Оливье Декоттиньи – карьерный дипломат и выпускник Сорбонны. В 2012-2015 годах был вторым советником посольства Франции в Иране, писал аналитику на темы ядерной программы и региональной политики Ирана, которая также публиковалась в The Washington Institute. До этого Оливье Декоттиньи работал в центральном аппарате внешнеполитического ведомства Франции, занимаясь вопросами, связанными с политикой НАТО и ЕС в Ливии, на Балканах и Кавказе.