Հայաստանը կարևորում և բարձր է գնահատում բարեկամական ջերմ հարաբերությունները Հնդկաստանի հետ. Հակոբ Արշակյան
11/07/2023 17:05
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը, բարեկամական խմբի անդամ Ծովինար Վարդանյանը եւ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հուլիսի 11-ին հանդիպել են Հնդկաստանի Լոք Սաբհայի պատգամավոր, Կալինգայի Արդյունաբերական տեխնոլոգիայի համալսարանի հիմնադիր, պրոֆեսոր Աչուտա Սամանտայի եւ աշխատակազմի ղեկավար դոկտոր Վարուն Սուտրայի հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում եւ բարձր է գնահատում բարեկամական ջերմ հարաբերությունները Հնդկաստանի հետ: «Մեր պետությունների միջեւ հարաբերությունների կարեւոր օղակներից է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես եղել է բարձր մակարդակի վրա: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում գործում է Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը, որը պատիվ ունեմ ես ղեկավարելու»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ վերջերս պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանի հետ մասնակցել է Հնդկաստանի մայրաքաղաք Նյու Դելիում կայացած «Ռաիսինա երկխոսություն» («Raisina Dialogue») 8-րդ միջազգային համաժողովին: «Տպավորված եմ այցից, որի շրջանակում նաեւ հանդիպել եմ Հնդկաստանի խորհրդարանի Լոք Սաբհայի հարգարժան խոսնակ Օմ Բիրլայի հետ: Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել նաեւ մի շարք արդյունավետ եւ կառուցողական հանդիպումներ: Պետք է ասեմ, որ այցը բովանդակալից էր, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը` հավելելով, որ Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Հնդկաստանի հետ խորացնելու հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: Հակոբ Արշակյանը հույս է հայտնել, որ պրոֆեսոր Աչուտա Սամանտայի այցը նույնպես, ի թիվս բազում ծրագրերի, կնպաստի երկու երկրների միջեւ կրթության ոլորտում նորանոր միջբուհական միջոցառումների եւ ծրագրերի իրականացմանը: ԱԺ նախագահի տեղակալի խոսքով Հայաստանն ու Հնդկաստանն արդյունավետորեն համագործակցում են կրթության ոլորտում: Հնդիկ ուսանողներն ուսանում են Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում, Հայաստանի ագրարային համալսարանում:
Հնդկաստանի Կալինգայի արդյունաբերական տեխնոլոգիայի (KIIT) եւ սոցիալական գիտության (KISS) համալսարանի հիմնադիր պրոֆեսոր Աչուտա Սամանտան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նա կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության կարեւորությունը, որն ուղղված է հայ եւ հնդիկ ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետեւանքները, ստեղծված իրավիճակը Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում: Նա խոսել է Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիվ գործողությունների, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետեւանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին` նշելով, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ եւ Հայաստանի կառավարությունը տարածաշրջանում խաղաղ օրակարգի քաղաքականություն է որդեգրել:
Պրոֆեսոր Աչուտա Սամանտան ներկայացրել է մասնագիտական ուսուցման առաջադեմ կենտրոնների` Կալինգայի արդյունաբերական տեխնոլոգիայի եւ Սոցիալական գիտությունների համալսարանների գործունեությունը:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի անդամ, պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը, տեղեկացնելով, որ վերջերս մասնակցել է Բուբանեսվարում կայացած G20 համաժողովի շրջանակում անցկացվող Y20 երիտասարդական համաժողովին, շնորհակալություն է հայտնել պրոֆեսոր Աչուտա Սամանտային ընձեռված հնարավորության համար: Նա նշել է, որ երկու պետությունների միջեւ կրթական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համար առկա են մեծ հնարավորություններ: «Համաժողովի ընթացքում հանդիպել եմ բազմաթիվ նշանավոր անձանց, տեսել եմ ձեր կատարած անգնահատելի աշխատանքը, որը ոգեշնչում է բոլորին: Ձեր նվիրվածությունն  աշխատանքին եւ այն բոլոր բարին, որ անում եք բացառիկ համեստությամբ կարիքավորների համար, անգնահատելի է»,- նշել է Ծովինար Վարդանյանը: Նա հույս է հայտնել, որ այս այցը հնարավորություն կտա գտնելու ամուր կամուրջներ, որոնք կծառայեն երկու երկրներին: «Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունները սկիզբ են առել քաղաքակրթության սկզբից: Երկու երկրներն էլ անցել են շատ դժվար ժամանակներ: Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականին, եւ այդ հարաբերությունները զարգանում են մեծ ակտիվությամբ: Հայաստանն այսօր դեռ գտնվում է իր անվտանգության խնդիրների լուծման գործընթացում: Ինչպես գիտեք, մեր կառավարության հիմնական նպատակը տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելն է, եւ չնայած բոլոր դժվարություններին` մենք հավատարիմ ենք խաղաղության օրակարգին: Այսօր, առավել քան երբեւէ, կարեւոր է մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունն այս գործընթացում»,- ասել է պատգամավորը` հավելելով, որ պատիվ ունի մեծ պատասխանատվությամբ ընդունելու KIIT եւ KISS համալսարանների միջազգային խորհրդատվական խորհրդի անդամ դառնալու առաջարկը: Ծովինար Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել հայ ուսանողներին KIIT-ում լիարժեք կրթաթոշակով սովորելու ընձեռված հնարավորության համար:

Армения высоко ценит дружественные и теплые отношения с Индией – Акоп Аршакян
Вице-спикер Национального Собрания руководитель группы дружбы Армения-Индия Акоп Аршакян, член группы дружбы Цовинар Варданян и депутат фракции «Гражданский договор» Асмик Акопян 11 июля встретились с депутатом Лок Сабха Индии, учредителем Университета промышленной технологии Калинги профессором Ачутой Самантой и руководителем Аппарата доктором Варуном Сутрой, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей в парламенте, Акоп Аршакян отметил, что Армения высоко ценит дружественные и теплые отношения с Индией. «Межпарламентское сотрудничество, которое всегда было на высоком уровне, является одним из важных звеньев отношений между нашими государствами. В Национальном Собрании РА действует группа дружбы Армения-Индия, которую я имею честь возглавлять», - отметил вице-спикер НС. Он сообщил, что недавно вместе с депутатом Цовинар Варданян участвовал в 8-й международной конференции «Raisina Dialogu», которая прошла в столице Индии Нью-Дели. «Впечатлен визитом, в ходе которого я также встретился со спикером Лок Сабха индийского парламента Омом Бирлой. Состоялся ряд результативных и конструктивных встреч. Должен сказать, что визит был содержательным, обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес», - заметил руководитель группы дружбы, добавив, что Армения глубоко заинтересована в углублении отношений с Индией в различных сферах. Акоп Аршакян выразил надежду, что визит профессора Ачуты Саманты также будет способствовать реализации новых межвузовских мероприятий и программ в сфере образования между двумя странами. По словам вице-спикера парламента, Армения и Индия эффективно сотрудничают в области образования. Индийские студенты учатся в Ереванском государственном медицинском университете, Государственном инженерном университете Армении, Аграрном университете Армении.
Профессор Ачута Саманта, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул важность взаимодействия между парламентами двух стран по укреплению дружбы армянского и индийского народов.
Акоп Аршакян представил последствия войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе. Он коснулся продолжающихся агрессивных действий Азербайджана, гуманитарного кризиса, вызванного незаконной блокадой Лачинского коридора, отметив, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям и правительство Армении приняло политику мирной повестки в регионе. Профессор Ачута Саманта представил деятельность передовых центров профессионального обучения – Университета промышленной технологии Калинги (KIIT) и Университета социальных наук (KISS).
На встрече выступила также член группы дружбы Армения-Индия, депутат Цовинар Варданян. Она выразила надежду, что данный визит даст возможность наладить прочные мосты, которые послужат обоим государствам. «Дружеские отношения между Арменией и Индией начались с зарождения цивилизации. Обе страны пережили очень тяжелые времена. Дипломатические отношения между Арменией и Индией установлены в 1992 г. и активно развиваются. Сегодня Армения все еще находится в процессе решения проблем своей безопасности. Как вы знаете, главная цель нашего правительства – открыть эру мира в регионе, и, несмотря на все трудности, мы привержены мирной повестке. Сегодня, как никогда, важна поддержка наших международных партнеров в этом процессе», - подчеркнула депутат.