Հետևելով Ռիչարդ Հովհաննիսյանի օրինակին՝ պետք է շարունակենք սերունդներին փոխանցել մեր ժողովրդի պատմությունը, այդ թվում՝ Արցախյան շարժման պատմությունը․ Ռուբեն Վարդանյան
11/07/2023 18:26
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող Ռուբեն Վարդանյանը ցավակցել է անվանի պատմաբան, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Ռիչարդ Գ․ Հովհաննիսյանի մահվան կապակցությամբ․
«Ցավով տեղեկացա աշխարհահռչակ գիտնական, պատմաբան, մեր ժողովրդի արժանի զավակ Ռիչարդ Հովհաննիսյանի մահվան մասին: Լինելով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ՝ նա իր ողջ կյանքը նվիրել էր հայ ժողովրդի պատմությունն ուսումնասիրելու և այն աշխարհին ներկայացնելու գործին: Հսկայական է նրա ներդրումը հայ ժողովրդի պատմության և հայագիտական հետազոտությունների ոլորտներում:
Ապրելով հայրենիքից հեռու, մեծ ճանաչում ունենալով ամերիկյան գիտակրթական ասպարեզում՝ Ռիչարդ Հովհաննիսյանը սերտորեն կապված էր հայրենիքի հետ, Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ էր և իր կապերով ու գործունեությամբ մեծապես նպաստում էր Հայաստանում պատմագիտության զարգացմանը:
«Պատմությունը կարող է մեռնել, եթե մոռացվի», - մի անգամ ասել էր Ռիչարդ Հովհաննիսյանն ու որպեսզի դա թույլ չտար՝ դարձել մի շարք կոթողային աշխատությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության պատմության քառահատորյակի հեղինակը:
Ափսոսում եմ, որ հայաստանցի երիտասարդ պատմաբաններն ու գիտնականները նրա դասախոսություններն ունկնդրելու հնարավորություն չեն ունեցել, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ մենք չենք կարողացել լիարժեք օգտագործել Սփյուռքի հսկայական ներուժը:
Նրա նման գիտնականներն են  կենդանի պահել  մեր պատմությունը, այն փոխանցել սերունդներին: Ու մենք էլ հետևելով նրա օրինակին՝ պետք է շարունակենք սերունդներին փոխանցել մեր ժողովրդի պատմությունը, այդ թվում՝ Արցախյան շարժման պատմությունը, որովհետև մեր հերոսների սխրանքը մեզ ուժ է տալիս:
Ռիչարդ Հովհաննիսյանը հայկական խորը արմատներ ուներ, և իր զավակներին էլ դաստիարակել է որպես իսկական հայրենասերների: Իմ խորին ցավակցություններն եմ հայտնում նրա զավակներին, թոռներին, մերձավորներին ու գիտական հանրության ներկայացուցիչներին»,- նշված է Ռուբեն Վարդանյանի ցավակցական ուղերձում։

Следуя примеру Ричарда Ованнисяна, мы также должны передать потомкам историю нашего народа, в том числе историю Арцахского движения – Рубен Варданян
11/07/2023 19:20
Общественно-политический деятель, бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян выразил соболезнования в связи с кончиной известного историка, иностранного члена Национальной академии наук Республики Армения Ричарда Г. Ованнисяна.
«С глубоким прискорбием сегодня я узнал о кончине всемирно известного ученого, историка, достойного сына нашего народа, Ричарда Ованнисяна. Будучи потомком армян, переживших Геноцид, он посвятил всю свою жизнь изучению истории армянской нации и представлению ее миру. Трудно переоценить его вклад в исследования истории армянского народа и арменоведение.
Живя вдали от родины, получив широкое признание в международной научной и образовательной среде, Ричард Ованнисян всегда поддерживал тесную связь с родиной. Он являлся иностранным членом Национальной академии наук Армении и внес большой вклад в развитие исторической науки Армении благодаря своей профессиональной деятельности и связям.
«История может умереть, если ее забудут», - сказал однажды Ричард Ованнисян. Чтобы не позволить этому случиться он стал автором ряда монументальных работ, в том числе четырехтомной истории Первой Республики Армения.
Мне жаль, что у молодых армянских историков и ученых не было возможности присутствовать на его лекциях, что еще раз доказывает, что мы не смогли в полной мере использовать огромный потенциал Диаспоры.
Именно такие ученые, как Ричард Ованнисян, сохранили нашу историю «живой» и передали ее пришедшим на смену поколениям. Следуя его примеру, мы также должны передать потомкам историю нашего народа, в том числе историю Арцахского движения, так как подвиги наших героев придают нам сил.
Ричард Ованнисян всегда считал себя армянином и своих детей воспитал настоящими патриотами. Выражаю свои глубочайшие соболезнования его детям, внукам, всем родным и близким – это большая потеря для всего мирового научного сообщества», - написал в своем Telegram-канале Рубен Варданян.