Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ ապօրինի և քաղաքական հետապնդումը համեմվում է քավոր-սանիկական «կծու պղպեղով». դատավորն Արգիշտի Քյարամյանի մտերիմ ընկերն ու սանիկն է. Փաստաբան
11/07/2023 14:15
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի կալանքի դեմ վերաքննիչ բողոքը վարույթ է ընդունվել ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Արթուր Նահապետյանի կողմից. բողոքի քննությունը կանցկացվի գրավոր։
Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի հաղորդմամբ՝ դատավորը չի ցանկացել իրականացնել բանավոր քննություն:
«Որոշումը կկայացվի հուլիսի 17-ին: Իմ խորին համոզմամբ՝ որևէ նշանակություն չունի, թե այդ դատարանի կոնկրետ որ դատավորն է իրականացնելու իմ բողոքի քննությունը, որովհետև ով էլ լինի, բողոքը մերժելու է, քանի որ Արմեն Աշոտյանը քաղաքական բանտարկյալ է և նրա անազատության մեջ հայտնվելու իրական և միակ հեղինակը բոլորին հայտնի է: Սակայն, դատավոր Արթուր Նահապետյանի ընտրությունը, մեղմ ասած, զարմանալի է:
Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման անմիջական իրականացնողը ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանն է, ով խիստ «պատահական» զուգադիպությամբ հանդիսանում է դատավոր Ա.Նահապետյանի մտերիմ ընկերը և քավորը: Դեռ ավելին, եթե համեմատենք Ա. Քյարամյանի և Ա.Նահապետյանի վերջին 5 տարիների կենսագրությունը, ապա ակնհայտ կդառնա, որ նրանք ոչ միայն ընկերներ են, այլև խիստ փոխվստահություն վայելող ընկերներ են, քանի որ Ա.Նահապետյանը «պատահական» զուգադիպությամբ աշխատել է Ա.Քյարամյանի գլխավորած բոլոր հիմնարկներում:
Շիրակի դատախազության շենքում ձևավորված այս ընկերությունը, հետագայում՝ քավոր-սանիկությունը, իհարկե, վատ բան չէ, եթե այն փաստացի չդառնար մարդկանց քաղաքական հետապնդումների ենթարկելու մի օղակ: Բոլոր ողջամիտ մարդկանց պարզ է, որ հակակոռուպցիոն դատարանների բուրգը իրականում ստալինյան տռոյկաների ռեինկարնացիան է, որի գործը ոչ մի կապ չունի կոռուպցիայի դեմ պայքարի հետ, այլ, իրականում, դա ընդամենը գործող հայրենավաճառ ռեժիմի ռեպրեսիաների սպասարկումն է:
Հետաքրքիր է, որ Արմեն Աշոտյանի դեպքում այդ ակնհայտ ապօրինի և քաղաքական հետապնդումը համեմվում է նաև քավոր-սանիկական «կծու պղպեղով»», - Facebook-ում գրել է Աթանեսյանը։

Апелляционную жалобу на решение об аресте Армена Ашотяна рассмотрит друг и крестник Аргишти Кярамяна – Тигран Атанесян
11/07/2023 15:54
Апелляционная жалоба на решение об аресте заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна принята в производство Апелляционного уголовного суда Армении. Рассмотрение жалобы будет проводиться в письменной форме, судьей Артуром Нагапетяном.
Как сообщает адвокат Армена Ашотяна Тигран Атанесян, судья не захотел рассматривать апелляционную жалобу по устной процедуре.
«Решение будет принято 17 июля. По моему глубокому убеждению, не имеет никакого значения, какой конкретно судья этого суда будет проводить рассмотрение моей жалобы, потому что кто бы ни был, отклонит жалобу, поскольку Армен Ашотян – политзаключенный и реальный и единственный автор его лишения свободы всем известен. Однако выбор судьи Артура Нагапетяна, мягко говоря, вызывает удивление.
Непосредственное политическое преследование в отношении Армена Ашотяна осуществляет председатель Следственного комитета А.Кярамян, который по крайне ″случайному″ совпадению является близким другом и крестном отцом судьи А.Нагапетяна. Более того, если сравним биографию А.Кярамяна и А.Нагапетяна за последние 5 лет, то станет очевидно, что они не только друзья, но и их дружба основана на полном доверии друг к другу, поскольку А.Нагапетян по ″случайному″ совпадению работал во всех возглавляемых А.Кярамяном учреждениях.
Сформировавшаяся в здании прокуратуры Ширака эта дружба, а перешедшая в дальнейшем в отношения отношения крестный-крестник, конечно, неплохая вещь, если бы она фактически не стала одним из звеньев политического преследования людей. Всем разумным людям понятно, что пирамида антикоррупционных судов в действительности является реинкарнацией сталинских троек, которые не имеет никакого отношения к борьбе против коррупции, и в действительности обслуживают лишь репрессий действующего продающего родину режима.
Интересно, что в случае Армена Ашотяна это явно незаконное и политическое преследование приправляется также ″острым перцем″ отношений крестный-крестник», - написал на своей странице в Facebook Тигран Атанесян.