Առանց մեր իմացության վարձու չորս վարորդ փորձել են առևտրային նշանակության ապրանքներ տեղափոխել սեփական փոխադրամիջոցներով, որոնց վրա  ժամանակավորապես փակցված է եղել ԿԽՄԿ տարբերանշանը. ԿԽՄԿ-ի պարզաբանումը
11/07/2023 15:36
Առանց մեր իմացության վարձու չորս վարորդ փորձել են առևտրային նշանակության ապրանքներ տեղափոխել սեփական փոխադրամիջոցներով, որոնց վրա ժամանակավորապես փակցված է եղել ԿԽՄԿ տարբերանշանը. ԿԽՄԿ-ի պարզաբանումը
ԿԽՄԿ-ն տեղյակ է Լաչինի միջանցքով չթույլատրված ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ բարձրաձայնված մտահոգությունների մասին և անընդունելի է համարում նման գործողությունները։ Հայտնում ենք, որ ԿԽՄԿ-ին պատկանող որևէ փոխադրամիջոցում որևէ չարտոնված իր չի հայտնաբերվել։ Փոխադրվող ողջ բեռը ենթակա է մաքսային ստուգման Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից, Aysor.am-ին տեղեկացրեցին Կարմիր խաչի Միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակից։
«Ցավում ենք, որ առանց մեր իմացության վարձու չորս վարորդ փորձել են առևտրային նշանակության ապրանքներ տեղափոխել սեփական փոխադրամիջոցներով, որոնց վրա  ժամանակավորապես փակցված է եղել ԿԽՄԿ տարբերանշանը։ Նշված անձինք չեն եղել ԿԽՄԿ աշխատակիցներ, և նրանց հետ կնքված ծառայությունների մատուցման պայմանագրերն անմիջապես խզվել են ԿԽՄԿ-ի կողմից։ Լաչինի միջանցքի երկայնքով մեր աշխատանքը մշտապես և բացառապես մարդասիրական բնույթ ունի։ Կենսական նշանակության այդ աշխատանքի շրջանակներում ավելի քան 600 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան՝ անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու նպատակով, ինչպես նաև բժշկական պարագաներ, սնունդ, մանկական կեր և առաջնային նշանակության այլ իրեր են փոխանցվել տեղական բուժհիմնարկներ և ընտանիքների։ Շատ կարևոր է, որ այդ աշխատանքները շարունակվեն։ Մեր գործունեությունը մշտապես փոխհամաձայնեցվում է կողմերի հետ և հազարավոր մարդկանց կյանքի վրա կենսական ազդեցություն ունի», - ասացին Կարմիր խաչից։

Четверо наемных водителей попытались перевезти в Нагорный Карабах коммерческие товары на своих транспортных средствах – МККК выступил с заявлением
11/07/2023 16:04
МККК осведомлен об опасениях, высказанных по поводу перевозки несанкционированных товаров через Лачинский коридор, и не поддерживает такую деятельность. Ни в одном автомобиле, принадлежащем МККК, не было обнаружено несанкционированных товаров. Все грузы подлежат таможенному контролю Азербайджанской Республики. Об этом Aysor.am заявили в МККК.
В Организации с сожалением отметили, что четверо наемных водителей попытались перевезти некоторые коммерческие товары на своих транспортных средствах, на которых временно была прикреплена эмблема МККК.
«Эти лица не являлись сотрудниками МККК, и Комитет немедленно расторг их служебные контракты. Наша работа в Лачинском коридоре всегда носит строго гуманитарный характер. Это необходимая работа, которая позволила эвакуировать более 600 пациентов для оказания медицинской помощи, а также доставлять медицинские принадлежности, продукты питания, детское питание. Очень важно, чтобы эта работа продолжилась. Она всегда делается с согласия сторон и имеет значение для жизни тысяч людей», - отметили в МККК.