Մոսկվան Երևանի թիվ մեկ առևտրային գործընկերն է. երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը տարեվերջին կարող է հասնել 60 տոկոսի․ Քերոբյան
12/07/2023 11:05
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել է, որ մինչև այս տարվա վերջ Երևանի և Մոսկվայի միջև ապրանքաշրջանառության աճը կարող է հասնել 60 տոկոսի։ Այս մասին նախարարը հայտարարել է Եկատերինբուրգում Innoprom-2023 ցուցահանդեսում ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
Քերոբյանի խոսքով, 2022 թվականին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 5 միլիարդ դոլարը, այժմ ապրանքաշրջանառությունը կրկնակի աճել է։ Նախարարը կարծիք է հայտնել, որ 2023 թվականի վերջին աճը կկազմի 50-60 տոկոս։
Քերոբյանը նշել է նաև, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է։ Նա մանրամասնել է, որ կրկնապատկվել է նաև Հայաստանի առևտուրը ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել է դեպի Ռուսաստան հայկական արտահանման կտրուկ աճի մասին։ Նախարարի խոսքով՝ 2021 թվականի համեմատ՝ 2022 թվականին դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման աճը կազմել է 187 տոկոս։ Նրա խոսքով, մատակարարումների հիմնական մասը բաժին է ընկել վերաարտահանմանը։ Միաժամանակ 47 տոկոսային կետով աճել են հայկական ապրանքների առաքումները Ռուսաստան։

Рост товарооборота между Ереваном и Москвой к концу нынешнего года может достигнуть 60%. Керобян
Министр экономики Армении Ваган Керобян заявил, что рост товарооборота между Ереваном и Москвой к концу нынешнего года может достигнуть 60%. Об этом министр на выставке «Иннопром-2023» в Екатеринбурге заявил в интервью ТАСС.
По словам Керобяна, в 2022 году торговый оборот Армении и России превысил $5 млрд. Сейчас отмечается двукратный рост торговли. Министр выразил мнение, что в конце 2023 года рост составит 50–60%.
Керобян отметил, Россия является основным торговым партнером Армении. Он уточнил, что торговля Армении с другими странами ЕАЭС тоже возросла вдвое. Ранее сообщалось, что министр финансов Армении Ваге Ованнисян заявил о резком росте армянского экспорта в Россию. По словам министра, по сравнению с 2021 годом в 2022 году рост экспорта в РФ составил 187%.
По его словам, основная часть поставок приходилась на реэкспорт. При этом поставки армянской продукции в Россию подросли на 47 процентных пунктов.