Հայաստանին զենք-զինամթերք չտրամադրելու հարցը շարունակում է մնալ օրակարգային հայ-ռուսական հարաբերություններում. Արմեն Գրիգորյան
12/07/2023 12:10
Հայաստանը բոլոր խնդիրները քննարկում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների հետ և օգտագործում ՀԱՊԿ հարթակները բոլոր խնդիրները բարձրաձայնելու և լուծումներ գտնելու համար, այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Մենք տեսնում ենք, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները որոշակի ձևով առնվազն հրապարակային ասում են, որ Հայաստանի բարձրացրած խնդիրները լեգիտիմ են: Շատ կարևոր է, որ մեր գործընկերները հասկանան, որ մեր բարձրացրած խնդիրները լեգիտիմ են: Եվ ակնկալում ենք այդ խնդիրների լուծում»,- ասել է նա։
Ի պատասխան ՌԴ-ի կողմից Հայաստանին պայմանագրով նախատեսված զենք-զինամթերքը չտրամադրելու մասին հարցին՝ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդգծել է, որ դա շարունակում է մնալ օրակարգային հարց հայ-ռուսական հարաբերություններում, սակայն չի քննարկվել ռուսական կողմի հետ Մինսկում վերջերս կայացած ԱԽ քարտուղարների հանդիպման ժամանակ:
«Բոլոր խնդիրները պետք է բաց, հանգիստ քննարկվեն մեր գործընկերների հետ, որպեսզի լուծում գտնեն, որովհետև այդ խնդիրները Հայաստանի համար ունեն ստրատեգիական կարևորություն: Հուսով ենք` այդ խնդիրները լուծում են ստանալու, որովհետև դրանք շատ կարևոր են Հայաստանի համար: Հույս ունենք, որ այդպիսի ընկալում կա, որ դրանք շատ կարևոր են Հայաստանի համար»,- ասել է Գրիգորյանը։

Вопрос непредоставления Армении оружия и боеприпасов продолжается оставаться в повестке армяно-российских отношений – Армен Григорян
12/07/2023 15:18
Армения обсуждает все вопросы со странами-членами Организации Договора о коллективной безопасности и использует площадки ОДКБ для озвучивания проблем и поиска решений, заявил в интервью «Голосу Америки» секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Мы видим, что государства-члены ОДКБ, по крайней мере, публично заявляют, что поднятые Арменией вопросы легитимны. Очень важно, чтобы партнеры понимали, что поднимаемые нами вопросы легитимны. И мы ожидаем решения этих проблем», - сказал Григорян.
В ответ на вопрос о непредоставлении РФ предусмотренного по контракту оружия и боеприпасов Армении, секретарь Совбеза подчеркнул, что этот вопрос продолжает оставаться в повестке армяно-российских отношений, однако на недавней встрече секретарей СБ в Минске не обсуждался с российской стороной.
«Все проблемы должны открыто и спокойно обсуждаться с нашими партнерами, чтобы найти решение, поскольку эти проблемы имеют стратегическое значение для Армении. Мы надеемся, что есть такое понимание, что они очень важны для Армении», -отметил секретарь Совета безопасности.